Krónika

Klímakonferencia: újra megkongatták a vészharangot

Kerry cselekvésre szólította fel az országokat

Fogy az idő a tragédia elkerülésére – fogalmazott tegnap az ENSZ perui klímakonferenciáján John Kerry amerikai külügyminiszter, aki szenvedélyes beszédben arra buzdította a tagállamokat, hogy tegyenek meg mindent az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását korlátozó megállapodás sikeréért.

A kiotói szerződés utódjának szánt megállapodás megkötését 2015 végére tervezi az ENSZ százkilencven tagállama, a tizenkét napos limai konferencián ennek a megállapodásnak az elemeit próbálják kidolgozni.

Kerry felszólította a tagállamokat, hogy ne azon vitatkozzanak, ki a felelős a globális felmelegedésért, amelyről két évtizede tárgyalnak, de még mindig a tragédiához vezető úton járnak. Mint mondta, a fejlett országoktól súlyos hiba, ha nem cselekszenek, de a fejlődőknek is tenniük kell, mert az összes káros anyag több mint felét ők bocsátják ki. Ne válasszák a gazdaságfejlesztés olcsó módját, az erősen szennyező szénfelhasználást – hangsúlyozta.

A külügyminiszter úgy vélte, ha most nem készítenek hatékony tervet a klímaváltozás ellen, akkor azt egy történelmi következményekkel járó, hatalmas közös erkölcsi mulasztásnak fogják ítélni a leendő generációk, és nem fogják megbocsátani nekik. Kerry bírálta azokat az amerikai tisztségviselőket, akik megkérdőjelezik, hogy a klímaváltozás a fosszilis energiahordozók elégetésének a következménye, Washington pedig annak ellenére nem tesz meg minden tőle telhetőt, hogy a múlt hónapban Kínával megkötött kétoldalú megállapodásban határozott lépéseket vállalt. A konferencián elhangzott, hogy Kerry az első amerikai külügyminiszter, akit komolyan érdekel a klímaváltozás.

Karen Orenstein, a Föld Barátai szervezettől kijelentette, a világnak elege van abból, hogy az Egyesült Államok vezető szerepével dicsekszik, miközben emberek halnak meg a klímaváltozás miatt. Több kritika érte Kínát, hogy a világ legnagyobb károsanyag-kibocsátójaként továbbra is különbséget kíván tenni a fejlett és a fejlődő országok tennivalói, kötelességei között.