Krónika

Kiosztották az IgNobel-díjakat

Értelmetlen tudományos kutatásokat ismertek el

Huszonötödik alkalommal osztották ki tegnap az Egyesült Államokban az anti-Nobel-díjként számon tartott, IgNobel nevű elismeréseket, amelyeket a leginkább értelmetlennek tűnő tudományos kutatások ötletgazdáinak ítélnek oda.

Elisabeth Oberzaucher, a Bécsi Egyetem munkatársa arra volt kíváncsi, hogy a harminc éven át, 1727-ig uralkodó Iszmáil marokkói szultánnak valóban lehetett-e nyolcszáznyolcvannyolc gyermeke. A matematikus kiderítette, hogy a legenda igaz lehet, és ahhoz hatvanöt asszony is elég lett volna, a szultánnak pedig ötszáz fős háreme volt. Egy másik díjazott, Michael Smith kétszázszor szúratta meg magát méhekkel, hogy megállapítsa: az emberi test legérzékenyebb része az orrlyuk, az alsó ajak és a nemi szervek. Patricia Yang fizikus arra jött rá, hogy az emlősök húgyhólyagja átlagosan huszonegy másodperc alatt ürül ki, a hollandiai Max Planck Intézet nyelvészei pedig hosszas kutatásuk eredményeképpen hozták nyilvánosságra felfedezésüket, amely szerint a világ szinte összes nyelve használja a „huh” szót.

Az IgNobellel elismertek listáját 1991 óta minden évben a valódi Nobel-díjak kiosztása előtt egy héttel hozzák nyilvánosságra a szervezők, a gálán a hagyományok szerint részt vesznek Nobel-díjas tudósok is.