Krónika
Itt a kánikula, a csobbanások ideje
A rendőrség, a vízi mentők és a tűzoltók huszonnégy órás szolgálatot látnak el vízpartjainkon a fürdőzők biztonsága érdekében
Tavaly száztizennyolc, az idén eddig már tizenkét ember fulladt vízbe Magyarországon. Közülük legtöbben harminc év felettiek, de évente öt-tíz gyermek is áldozatul esik vizeinknek – ismertette lapunkkal az Országos Rendőr-főkapitány Kommunikációs Szolgálata. Mivel a legtöbb vízi baleset pusztán felelősségteljes emberi magatartással elkerülhető lenne, a rendőrség nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre és a tájékoztatásra. Ugyanakkor az egyenruhások más szervezetekkel – horgászszövetségek, polgárőrség, vízimentő-szervezetek, vámhatóság, katasztrófavédelem – folyamatosan szorosan együttműködve rendészeti feladatokat látnak el.
A legveszélyesebb vizeinken – a Duna, a Tisza és holtágai, a Kis-Duna és a Balaton – fokozott a figyelőszolgálat. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) munkatársai – csaknem százötven vízi mentő – idén hatvan Balaton-parti strandon, valamint országszerte további húsz fürdőhelyen dolgoznak azért, hogy megelőzzék a baleseteket – mondta lapunknak Tar Mihály, a VMSZ szóvivője. Hozzátette, egy-egy szezonban átlagosan négyezer esetben látnak el könnyű sérültet. Tavaly huszonegy embert mentettek ki a vízből, és négy bajbajutott újraélesztésében működtek közre.
Kiemelte, hazánkban a strandnyitás feltétele, hogy az adott fürdőhelyen legyen szakképzett vízi mentő. Hozzátette, nem árt az óvatosság, hiszen még a Balaton déli partján is előfordulnak olyan vízszintkülönbségek, amelyek végzetes balesetet okozhatnak. A szakszolgálat mentőhajói a nap huszonnégy órájában bevetésre készen állnak a tó több pontján. Hajdu Márton, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője elmondta: évente húsz-harminc között van az olyan vízi balesetek száma, ahol a tűzoltók segítségére is szükség van.
Nem drágult a belépő
A balatoni strandokat üzemeltető önkormányzatok idén sem emeltek a jegyárakon, és a parkolási díjak is változatlanok maradtak. A felnőtt napi strandbelépő 450–750 forint között van, a gyerekek, diákok, nyugdíjasok ennek 50-60 százalékát fizetik. Sokan továbbra is a szabadstrandokat keresik, amelyekből a legtöbb - nyolc - Zamárdiban található. Bár ezeken a helyeken általában nincs zuhanyzó vagy WC, itt is rendszeresen ellenőrzik a víz minőségét. (FP)