Krónika

Ismét letartóztatták a lúgos orvost

Tagadja az ellene felhozott vádakat, bízik az igazságszolgáltatásban, és reménykedik a valódi tettes elfogásában B. Krisztián

Letartóztatták a lúgos orvosként ismert B. Krisztiánt, aki márciusban kilenc évet kapott volt szeretője megcsonkításáért. A férfi kitart amellett, hogy semmi köze nincs a támadáshoz, védője szerint a rendkívül hanyag nyomozás miatt az ügy vizsgálata vakvágányra jutott.

Elrendelte a lúgos orvosként ismert B. Krisztián előzetes letartóztatását kedden a Kúria, a legfelsőbb hazai bírói testület ezzel helyt adott az ügyészség korábbi fellebbezésének. Ismert, a vádlottat csaknem három hete másodfokon is bűnösnek találta a Fővárosi Ítélőtábla abban, hogy négy esztendeje elkábította volt szeretőjét, majd lúggal locsolta le a nő nemi szervét, aki emiatt súlyos, maradandó sérüléseket szenvedett. A férfi a történtek idején a Budai Irgalmasrendi Kórház főigazgatója volt. B. Krisztiánt az ügyben első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék testi sértés miatt négy év szabadságvesztésre ítélte, és hasonló időtartamra eltiltotta foglalkozásától is. A Fővárosi Ítélőtábla márciusban arra hivatkozva, hogy a sértett életveszélyes állapotba került a támadáskor, kilenc évre súlyosította a büntetést, emellett B. Krisztiánt örökre eltiltotta az orvosi hivatástól. A táblabíróság megállapítása szerint a vádlott olyan bűncselekményeket – egyebek mellett magánlaksértést – is elkövetett, amelyeket az első fokon eljáró testület nem vett figyelembe, lehetőség nyílt a harmadfokú büntetőperre, amelyet a Kúria tárgyal majd.

A nagy médiafigyelmet kiváltó ügyben számos kétely megválaszolatlanul maradt, így például mostanra egyetlen olyan tárgyi bizonyíték sem maradt, amely alátámasztaná az orvos bűnösségét. Érdekes körülmény az is, hogy elkábítása előtt a sértett tíz percig beszélgetett támadójával, de nem ismerte fel benne a volt szeretőjét, akivel korábban hat évig volt viszonya.

A vádlott autójában talált fecskendőről kiderült, hogy semmilyen köze nincs a bűncselekményhez. B. Krisztiánnak számos korábbi munkatársa alibit igazolt a támadás idejére, és egybehangzóan azt vallották, hogy a férfi a munkahelyén volt. A támadó elvitte a sértett mobiltelefonját, de a nyomozáskor a rendőrség valamiért nem találta lényegesnek, hogy a terhelt és a sértett készülékeinek cellainformációit ellenőrizze. Ugyancsak nem tudni, hogy a nyomozók miért hagyták ki a bizonyítékok közül a budai kórház és a sértett lakása környékén üzemelő térfigyelő kamerák felvételeit.

B. Krisztián következetesen tagadja, hogy köze lenne a történtekhez, a Facebookon kedden közzétett írása szerint bízik az igazságszolgáltatás józanságában, és reménykedik abban, hogy megtalálják valódi támadót. A vádlott kedden – miután értesült arról, hogy lakásán keresték a rendőrök – önként jelentkezett a budaörsi kapitányságon.


Megdőlt tárgyi bizonyítékok és figyelembe nem vett mentő körülmények
5 perces interjú: Szekér Gyula, ügyvéd, B. Krisztián védője

– Váratlanul érte önt, hogy védencét ismét letartóztatták?

– A Fővárosi Ítélőtábla védencemnek az eljárásban tanúsított együttműködő, fegyelmezett magatartása alapján nem tartotta indokoltnak a kényszerintézkedés elrendelését. B. Krisztián eddig egyetlen tárgyalást, kihallgatást sem mulasztott el, számítani lehet arra, hogy azt ezután sem tenné. Az ügyészség a kényszerintézkedésre tett indítványa, valamint az ítélőtábla által kiszabott kilencéves szabadságvesztés alapján persze lehetett tartani attól, hogy védencem újra előzetesbe kerül.

- A hírek szerint a foglalkozásától is örökre eltiltott orvos önként jelentkezett a rendőrségen. Ezt miért tette?

– Védencemet az elrendelt letartóztatás miatt kedden a lakásán keresték a rendőrök, de nem volt otthon, hisz addig semmilyen kényszerintézkedés hatálya alatt nem állt. A járőrök látogatásáról a hozzátartozói értesítették telefonon, ő pedig úgy döntött, azonnal jelentkezik a budaörsi rendőrkapitányságon. B. Krisztián nekem azt mondta, tudta, miért keresik, de még a látszatát is el akarta kerülni annak, hogy úgy tűnjön, mint aki ki akarja vonni magát az eljárás alól. Azt én teszem hozzá, hogy a táblabíróság ítéletének kihirdetése, és az újabb letartóztatás között tizennyolc nap telt el, védencem mégsem szökött meg, így szerintem indokolatlan a szigor.

– Készülnek valamilyen meghatározó újdonsággal a harmadfokú perre?

- A Kúria már nem nyit meg újabb bizonyítást, így újabb bizonyítékokat sem mérlegelhet, viszont felfedheti azokat a rendkívül súlyos hiányosságokat, amelyeknek döntő része a nyomozáskor keletkezett, és védencem elítéléséhez vezetett. Ha a Kúria ezeket a körülményeket érdemben mérlegeli, akkor hatályon kívül helyezheti az ügyben eddig hozott döntéseket. Meggyőződésem, hogy ezek a rendkívüli hiányosságok csak egy újabb, elölről kezdett eljárással orvosolhatók, amelyben aztán valóban kiderülhetne, hogy védencem ártatlan ebben az egyébként valóban szörnyű történetben.

– Miben bíznak a Kúrián folytatódó eljárás előtt?

– Abban bízunk, hogy a Kúria döntéshozói belátják, egyetlen, a védencem terhére értékelt tárgyi bizonyíték sem stimmel az ügyben, a korábbiak sorban hullottak ki az eddigi eljárásokban, a releváns mentő körülményeket viszont nem vették figyelembe a korábban az ügyben határozatot hozó bíróságok.