Krónika
Ismét lelőttek egy fekete férfit
Az arizonai eset tovább korbácsolja az indulatokat
A város rendőrségének közleménye szerint a harmincnégy éves férfit igazoltatni akarták, mert azt gyanították, hogy kábítószer van nála, de ellenállt, és többszöri felszólításra sem adta meg magát. Amikor a zsebéhez nyúlt, az egyik járőr két lövést adott le rá, s a sértett a helyszínen meghalt. A tüzet nyitó, hét éve szolgáló rendőr nevét nem közölték. Az agyonlőtt ember zsebében kábítószerként használt erős fájdalomcsillapítót találtak.
Ismert, hogy szerdán New Yorkban egy vádesküdtszék úgy döntött, nem emel vádat egy hasonló júliusi eset ügyében, amelyben szintén egy fekete férfi halálát okozta egy fehér rendőr. Eric Garnert egy nem engedélyezett, fojtó mozdulattal szorították a földre az egyenruhások, s a hatgyermekes apa a helyszínen eszméletét vesztette, majd nem sokkal később meghalt. A halottkém jelentése emberölést állapított meg, az esetet rögzítő amatőr videofelvételt pedig több millióan tekintették meg az interneten.
Novemberben a Missouri állambeli Fergusonban nem találta indokoltnak a vádemelést az esküdtszék annak a fehér rendőrnek az ügyében, aki augusztus elején ölt meg egy fegyvertelen fekete fiút, Michael Brownt. Darren Wilson több lövéssel végzett a tizennyolc éves fiatallal, akinek halála után Saint Louisban és környékén hetekig tartó, erőszakos zavargások voltak. Wilson a történtek után megszólalt az egyik nagy tévécsatornán, szavai azonban még nagyobb indulatokat váltottak ki, mivel úgy nyilatkozott, tiszta a lelkiismerete, és helyesen cselekedett. A férfi a vádesküdtszék döntése után leszerelt a rendőrségtől, amire egyébként a felettesei is kérték.
Egy tizenkét éves fekete fiút szintén novemberben egy clevelandi játszótéren lőttek le, mert egy rendőr igazi fegyvernek vélte a gyereknél lévő pisztolyutánzatot.
Vizsgálatot sürget Hillary Clinton
Támogatja Hillary Clinton volt külügyminiszter, hogy a szövetségi hatóságok kivizsgálják a három afroamerikai férfi halálával végződő, New York-i és fergusoni rendőrségi intézkedéseket. A demokrata párti politikus Bostonban, egy nők számára rendezett konferencián szólalt fel, és hangsúlyozta, hogy a történtek nemzeti vitát gerjesztettek a faji hovatartozásról és a jogalkalmazásról. Clinton úgy vélekedett, meg kell reformálni az amerikai büntetőjogi rendszert, valamint azokat a módszereket, amelyeket az amerikai rendőrök alkalmaznak. Leszögezte, hogy az ügyekben teljes és tisztességes vizsgálatra van szükség.