Krónika

Hatott a szérum a fertőzött orvoson

Nem kell világjárványtól tartani az Ebola-fertőzések miatt, túlzott a pánik

A kísérleti gyógyszertől tünetmentes lett az az amerikai orvos, aki a nyugat-afrikai Libériában betegedett meg az Ebola-vírustól, és kezelésre hazaszállították az Egyesült Államokba. A hét végén százhattal emelkedett a járvány halálos áldozatainak száma, ami így elérte az ezerháromszázötvenet.

Egy addig csak majmokon tesztelt, ZMapp elnevezésű kísérleti gyógyszertől tünetmentes állapotban van az Ebola-vírussal korábban megfertőződött Kent Brantly amerikai orvos, akit egy atlantai kórházban kezeltek, a beteget tegnap el is bocsátották az intézményből. Három libériait a hazájában ugyanezzel a szerrel kezelnek, Afrikában ők az egyedüliek, akik ezt a készítményt kapják. A vegyületet gyártó amerikai cég tegnap bejelentette, hogy a készítmény elfogyott, és egyelőre nem tud szállítani belőle.

Százhattal emelkedett két nap alatt a Nyugat-Afrikában terjedő Ebola-járvány halálos áldozatainak száma, amely így elérte az ezerháromszázötvenet – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) három érintett ország hét végén begyűjtött adatai alapján. A fertőzésben elhunytak száma leginkább Libériában emelkedik, ahol a járvány kezdete óta már ötszázhetvenhatan veszítették életüket a betegség miatt. A kór továbbterjedésének megakadályozására a libériai hatóságok egészségügyi zárlat alá helyezték a főváros, Monrovia egyik sűrűn lakott nyomornegyedét, amelyben körülbelül ötvenezer ember él. A karantén miatt az érintett West Point nevű városrészben szerdán tiltakozás kezdődött, a tüntetők kövekkel támadtak a rendőrökre.

Nem kell világjárványtól tartani az Ebola-fertőzések miatt – állítja Szlávik János, a Szent László Kórház infektológusa, aki az ATV Start című műsorában elmondta: bár az áldozatok száma drámaian növekszik, nem szabad elfelejteni, hogy az Ebola-fertőzés miatt hozott intézkedéseknek két-három hét vagy akár egy-két hónap múlva lesz majd számottevő hatásuk. A szakember szerint a járvány miatt kialakult pánik azért is eltúlzott, mert például a madárinfluen­zával ellentétben ez a fertőzés nem a levegőben, hanem bőrön át, érintéssel terjed.