Krónika

Hasznosak a rovarevő madaraink

A fészkek leverése helyett mesterséges odúkkal és megfelelő élelem kihelyezésével mi is tehetünk az állatok megmaradásáért

Összefogást sürgetnek a szúnyogokat és más kártékony rovarokat pusztító madarak védelmében az állatvédők a tavasz beköszöntével. A rovarevő szárnyasok védelme azért fontos, mert a számuk az elmúlt két évtizedben drasztikusan csökkent, az általuk elfogyasztott kártevők pedig a gyümölcstermésben is kárt tehetnek. A Magyar Madártani Egyesület szerint több mindent is tehetünk a védelmükért.

A melegedő időjárással hazánkban is új, az ember egészségét veszélyeztető szúnyogfajok és az általuk terjesztett kórokozók jelennek meg, de a szintén a klímaváltozás hatására érkező újabb kártevő rovarok elleni védekezésben is óriási szerepe van azoknak az állatoknak, amelyek természetes úton csökkentik ezeknek a számát – hívta fel a figyelmet közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

Bajor Zoltán, a szervezet elnöke lapunknak elmondta: ha az emberi szempontokat nézzük, azért fontosak ezek a fajok, mert természetes úton gyérítik a szúnyogállományt és olyan kártevőket – például a cseresznyelégy –, amelyek az általunk fogyasztott gyümölcsöket teszik tönkre.

A rovarevő énekesmadarak – fecskék, pacsirta- és pityerkefélék – száma mezőgazdasági környezetben a kemikáliák használata miatt is csökken, a vegyszerek elterjedése kiszorítja az állatokat a földekről – magyarázta Bajor Zoltán. A városokban ugyanúgy fontos a kártevők pusztítása, ezért mindkét helyen fontos lenne a velük táplálkozó állatok védelme.

Gazdálkodási környezetben az segítené elő a madarak népesedését, ha a földművelésben visszaállnának a Kárpát-medencében őshonosnak mondható kis parcellás, mozaikos formára. Bajor Zoltán szerint ugyan munkaigényesebb így művelni a földeket, de több állatfajnak adhatnának otthont. Városban fészkelőhelyek létesítésével, mesterséges odúk kihelyezésével, nyáron vízzel, télen pedig élelem – például fekete napraforgómag – kihelyezésével tehetünk legtöbbet az állatokért. Az odúkat néhány méter magasan, de legalább harminc méterre kell elhelyezni egymástól, mivel a madarak területigénye nagy – mondta a szakember. Az egyesület közleménye rámutat arra is, hogy a fecskefészkek leverése és a madarak elzavarása szintén hozzájárul az állomány csökkenéséhez, és a madár–ember közötti konfliktusra – az ürülékpotyogtatásra – is létezik megoldás. Ez az úgynevezett fecskepelenka, ami egy legalább harmincszor húsz centiméter körüli fa-, fém- vagy műanyag lap, amelyet a fészek alá kell felszerelni. Utóbbival a tiszta környezet is megteremthető, és minimális odafigyeléssel magunk is hozzájárulhatunk a kártevők természetes úton való visszaszorításához.