Krónika

Három év börtönt kapott Szima Judit

Egyéb visszaélései mellett csaknem húszmillió forintért újíttatta fel saját házát a rendőrszakszervezet pénzéből a főtitkár

Nem jogerősen három év börtönbüntetésre ítélte tegnap a bíróság a Tettrekész Rendőrség Szakszervezet főtitkárát. Szima Juditot többek között számos sikkasztás és költségvetési csalás minősített eseteiben találta bűnösnek a testület. A botrányairól és politikai szerepvállalásáról is ismert érdekvédő a határozat szerint több tízmillió forinttal károsította meg a költségvetést.

Három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte tegnap a Szekszárdi Járásbíróság Szima Juditot, a Tettrekész Rendőrség Szakszervezet (TMRSZ) főtitkárát, őt és társait a testület sikkasztásban, költségvetési csalásban és hamis magánokirat felhasználásában találta bűnösnek. Szima Juditot a bíróság négy évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától is, emellett huszonkétmillió forintos vagyonelkobzást rendelt el vele szemben. A testület a TMRSZ-t ugyancsak vagyonelkobzással sújtotta, amelynek összege meghaladja az egymillió forintot.

A szakszervezeti vezető és társai ellen több mint három éve emelt vádat a Somogy Megyei Főügyészség, a nyomozás adatai szerint Szima egyebek mellett az érdekvédelmi szervezet tagjainak közös, befizetett pénzéből újíttatta fel saját szekszárdi házát, a munkákért több mint tizennyolcmillió forintot fizetett a kivitelezőnek. A vádlott azzal az indokkal fogott bele a felújításba, hogy az ingatlan egyúttal a TMRSZ bejegyzett székhelye is volt, és ezért volt ott szükség irodák és más helyiségek kialakítására. Egy másik vádpont szerint Szima Judit 2009-től két éven át fiktív útiköltség-elszámolások révén nyolcmillió forinttal károsította meg a szakszervezet kasszáját. Utóbbi ügyletekben segítségére volt az érdekvédelmi szervezet két tisztségviselője is, akik ellenjegyezték a tranzakciókat, ők másfél millió forintot kaptak szolgálataikért.

A nyomozás adatai szerint az elsőrendű vádlott ugyancsak valótlan tartalmú elszámolások révén fizette ki munkatársai túlóráit, a kedvezményezettek közül többen nem voltak bejelentve, illetve nem volt munkaszerződésük.

A számos visszaélést tartalmazó vádirat szerint Szima Judit az Euró­pai Szociális Alapot is megkárosította, amikor fiktív kiküldetési igazolásokkal vett fel pénzt a nemzetközi szervezettől. Az ügy további nyolc vádlottja közül egyet felmentett a bíróság, a többiek felfüggesztett szabadságvesztést, pénzbüntetést, illetve megrovást, próbára bocsátást kaptak.

Az ítélet nem jogerős, a határozat ellen Szima Judit enyhítésért, az ügyész súlyosításért nyújtott be fellebbezést.