Krónika
Hálózatelmélet segít a csalók ellen
Hadat üzent az unokázóknak és a kamunyereményekkel kecsegtető, eddig több száz embert átverő trükköző csalóknak a rendőrség
A dandártábornok beszámolója szerint a bűncselekmények egyikének elkövetői az egyik sértettet arra is rá tudták venni, hogy a nem létező nyereményjátékban való részvétele regisztrációjaként ismeretlen bankszámlára utaljon pénzt.
A trükkös csalók elleni fellépés országos koordinációt igényelt. A nyomozók a klasszikus felderítő munkát az úgynevezett hálózatelmélet ismereteivel ötvözték, s ennek eredményeképpen a tetteseket nemcsak egy-egy bűncselekménnyel, hanem az összes általuk elkövetettel meg tudták gyanúsítani. Bár a csalók legtöbbször idős embereket próbálnak meg becsapni, legfiatalabb áldozatuk egy tizenegy éves gyermek, míg a legnagyobb trükkösen megszerzett összeg 1,3 millió forint volt.
A rendőrség felhívja a figyelmet, hogy az emberek ne dőljenek be a hívásoknak, Magyarországon nincs olyan nyereményjáték, amelynek díjaiért a fenti módokon kellene regisztrálni. A Szerencsejáték Zrt. az utóbbi időben több közleményben jelezte, hogy ismeretlenek rendszeresen megpróbálnak visszaélni a társaság nevével. A hatóság szerint a trükközők elleni harc egyik legfontosabb eleme a nyilvánosság ereje, amelynek, illetve a felvilágosító munkának köszönhetően az úgynevezett unokázós csalások elkövetői közül már harminckét embert vettek őrizetbe.