Krónika
Fordult a kocka: most az Apple kér segítséget az FBI-tól
Szakértők is csak tippelnek, hogy sikerült feltörni az iPhone-t
Az ügyben a legnagyobb amerikai tech és IT vállalatok közös jogi beadvánnyal fordultak egy szövetségi bírósághoz, hogy az "almás" céget támogassák a vitában a hatóságokkal szemben. A beadványt többek között a Google, a Facebook, a Microsoft, az AT&T, a Mozilla, a Snapchat, a WhatsApp és még számos internetes cég írta alá.
Az FBI hétfőn közölte, hogy az Apple segítsége nélkül sikerült meghekkelniük azt az Iphone 5C típusú mobiltelefont, amely a decemberi San Bernardino-i terrortámadás egyik elkövetőjének tulajdona volt.
Egy pakisztáni származású, de amerikai állampolgárságú házaspár - Syed Rizwan Farook és Tashfeen Malik - 14 embert ölt meg a kaliforniai város egyik szociális intézményében. Egyiküknél egy PIN kóddal lezárt iPhone-t, találtak.
Az ügy után óriási kormányzati nyomás nehezedett az Apple-re, hogy segítsen egy olyan programmal, amellyel feltörhető a telefon. A cupertinói cég erre nem volt hajlandó, ezért az FBI jogi útra terelte az ügyet.
A bíróság februári ítéletében utasította az Apple-t, hogy egy különleges alkalmazással segítse hozzá a nyomozókat a mobiltelefonban lévő adatok eléréséhez, de ezt cég megtagadta, mert szerinte egy ilyen lépés veszélyes jogi precedenst teremtene, amely veszélybe sodorná több százmillió felhasználó adatainak biztonságát.
A rejtélyes hacker
A március 22-re időzített újabb tárgyalást viszont váratlanul az FBI kérésére elhalasztották, miután a kitűzött időpont előtt pár nappal bejelentkezett egy rejtélyes hacker, hogy megmutasson egy lehetséges módszert a telefon feltörésére. Szakértők akkor azt mondták, hogy egy hétre lesz szüksége a szövetségi nyomozóirodának, hogy megszerezze a telefon adatait és ez a vélekedés be is jött. Ám azt, hogy ez végül kinek a segítségével és milyen módszerrel sikerült, homályban maradt, sem a kormányzat, sem az nyomozóiroda nem hozott nyilvánosságra erre vonatkozó részleteket. A sajtóban két cég neve is forgott, akik segítettek a hackelésben, az egyik a számítógépes vírusirtó programgyártók atyjakánt ismert McAfee a másik az izraeli Cellebrite nevű cég.
A találgatások már elindultak a szaksajtóban, hogyan sikerült megkerülni az iOS biztonsági funkcióját, amelyik tíz sikertelen jelszópróbálkozás után automatikusan törli a telefon tartalmát. Az egyik elképzelés szerint valahogy klónozták a tartalmat, és ezután már bátran bevethették a „brute force” módszert a jelszavak próbálgatására. Ennek lényege, hogy összes lehetséges kulcsot lefuttatva határozták meg a jelszót. Más elképzelések szerint a szoftvert kikerülve hardverszinten, fizikai úton húzták ki az adatokat.
Új fejezetbe lépett a titkosítás elleni harc
Érthető módon nem valószínű, hogy az FBI elárulná a művelet részleteit. Az AVG biztonsági tanácsadója, Justin Olsson szerint a hatóságoknak kötelességük lenne elárulni a titkot, hogy a gyártó időben kijavíthassa a biztonságra vonatkozó hiányosságokat. Az Apple is reagált: szerintük a kormánynak soha nem lett volna szabad együttműködésre kényszerítenie a vállalatot. Ugyanakkor a közlemény leszögezi, hogy az Apple továbbra is támogatja a törvényes eljárásokat, miközben eltökélten dolgozik azon, hogy termékei egyre biztonságosabbak legyenek. Bár ennek a csatának vége, ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne folytatódna a titkosítás elleni harc.
Hazánkban is szigorítanának
Magyarországon a Pintér Sándor belügyminiszter által április elsejére összehívott terrorellenes egyeztetés kapcsán felröppent a hír, hogy kommunikációs eszközökkel kapcsolatos tilalmak vezetnének be, és korlátoznák a polgári adatforgalmazást. A Fidesz frakcióvezető-helyettese, Gulyás Gergely az üggyel kapcsolatban az Indexnek elmondta: nem fogják korlátozni az okostelefon használatát, de a magyar belügy megnehezítené, sőt illegálissá tenné az olyan alkalmazások használatát, mint a CryptTalk, a Secphone és Silent Phone, ugyanis ezekkel még a nemzetbiztonság sem tud mit kezdeni.