Krónika
Ezer európai ember tűnt el Nepálban
Másfél éves magyar kislány és nagyszülei utaznak Magyarországra a válság sújtotta övezetből a külügyminisztérium segítségével
Rengeteg épület dőlt össze, az ország útjainak, hídjainak egy része használhatatlanná vált (fotó: REUTERS/IFRC/Palani Mohan)
Hatezer fölé emelkedett már tegnapra az egy héttel ezelőtti, Nepált sújtó földrengés halálos áldozatainak száma – közölték a helyi hatóságok. A nagy erejű, a Richter-skála szerint 7,9-es földmozgás miatt legalább tizennégyezer ember sérült meg különféle mértékben. A Himalája hegyeiben lévő ország infrastruktúrájának jelentős része - utak, hidak, elektromos hálózatok – megsemmisült, így a mentés a komoly nemzetközi összefogás ellenére is csak nehézkesen halad, és ezért nehéz pontos adatokat összeállítani a természeti csapás áldozatainak, illetve sérültjeinek számáról. Az ENSZ felmérése szerint a huszonnyolcmilliós lélekszámú Nepálban legalább nyolcmillió embert érintett közvetlenül a katasztrófa, akiknek csaknem negyede gyermek. A természeti csapás pusztító erejét tovább növelte, hogy az első, egy hete bekövetkezett földmozgást szokatlanul sok, legalább hetven utórengés követte, amelyek közül nem egy intenzitása vetekedett a főrengés keltette hullámokkal. A nepáli védelmi minisztérium felmérése szerint kétezer lakóház összedőlt, és legalább négyezer épületben keletkeztek súlyos károk.
A rengés számos lavinát indított el a Föld legmagasabb hegye, a Mount Everest ormairól, az eddigi adatok szerint legkevesebb nyolcvan hegymászó veszítette életét a környéken. A katasztrófa pusztító erejét a hegymászók esetében is növelte az a tény, hogy a Mount Everest megmászására az év ezen szakasza az ideális, ezért a szezon miatt az átlagosnál is több sportoló volt a Himalájában. Az alaptábort egy hete lavina sodorta el, román sajtóhírek szerint csütörtökön sikerült biztonságos helyre érkeznie a korábban a táborban tartózkodó erdélyi Török Zsoltnak. Ezer európai uniós állampolgárnak nem akadtak még a nyomára a térségben, jelentette be tegnap Rensje Teerink, a katmandui EU-delegáció vezetője. A Külgazdasági és Külügyminisztérium tegnap közölte, hogy egy másfél éves magyar kislány és nepáli nagyszülei Magyarországra utazását szervezték meg. Korábban a cseh külügy tárcával együttműködve két magyar állampolgárt sikerült kimenekíteni a leginkább sújtott válságövezetből. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint Nepálban veszélybe került az élelmiszer-ellátás és a mezőgazdaság is, mivel a helyiek nem tudják elkezdeni a rizs vetését, miközben ez a növény az ország fő táplálékforrása.