Krónika
Értelmezés kérdése a taxisok trükközése
Nyolcszázból ötszáz fuvar esetében találtak hiányosságokat az ellenőrök
A rendőrségi adatainak alapján indít majd eljárást a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) D. József ellen, a fővárosi taxis a korábbi hírek szerint a hét végén huszonötezer forintot kért egy rövid fuvarért a Sziget-fesztivál egyik ír vendégétől, majd megütötte a férfit, aki sokallta a tarifát, majd miután az utas kifizette az összeget, a Margitsziget helyett a külvárosban rakta ki. Lapunk értesülései szerint a sofőr ellen felhozott panaszok lényegesen finomodtak a hatósági eljárás közben, és ennek tudható be, hogy fentiek miatt feltételezhető testi sértés, önbíráskodás, kényszerítés bűntettei helyett csupán szabálysértési eljárás indult D. József ellen a túlszámlázás miatt.
A BKK kedden közölte, hogy az uberesek és a taxisok korábbi elhúzódó vitája közben megerősített ellenőri szolgálata számos, a fentihez hasonló esetre derített fényt, a cég szerint az ír férfi ügye nem is kirívó ezek között. A BKK felmérései azt mutatják, hogy az utóbbi néhány hónapban vizsgált nyolcszáz fuvarból ötszáz esetben találtak számos esetben nagyobb szabálytalanságokat, és túlszámlázásokat. Az ellenőrzések tanúsága szerint az óbudai Sziget-fesztivál környékén százával várják legnagyobb részben módosnak gondolt áldozataikat a taxishiénák, akik borsos viteldíjért fuvarozzák el külföldi kuncsaftjaikat Budapesten. Az ellenőrök tapasztalatai szerint gyakori trükkök még a lehúzásokra a kerülőutak, a taxióra felpörgetése, a nyugtaadás mellőzése, a hamis számlák kiállítása, ezenkívül a vizsgált sofőröknek gyakran akadtak gondjaik a visszajáró pénz elszámolásával is.
A BKK nem részletezte, hogy az ellenőrzések alanyai a nagy fővárosi taxiscégek vagy a köznyelvben hiénáknak nevezett magánzók voltak.
2 perces interjú: Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke
- A vizsgált fuvarok több mint a felénél találtak hiányosságokat az ellenőrök. A szövetségük szerint mennyire aggasztó adat ez?
- A nyolcszáz vizsgált esetből ötszáz hiányosság valóban soknak tűnhet, de a helyzet nem rosszabb, mint a szolgáltatószektorban bárhol. Fontos, hogy a BKK ellenőrei egyetlen, az úgynevezett 31-es rendelet alapján végzik a munkájukat, ami nem teszi lehetővé, hogy jelentéseikben elkülönítsék, súlyozzák tapasztalataikat. Az említett ötszáz eset többsége így nem feltétlenül kirívó túlszámlázás vagy erőszakos viselkedés, hanem például olyasmi, hogy a sofőr túl hangosan hallgatta a rádiót, vagy dohányzott a kocsiban.
- Tehet valamit a testület az ír turistáéhoz hasonló történetek elkerülésére, megelőzésére?
- Az Országos Taxis Szövetség nem hatóság, így tagjait nem büntetheti, ajánlásokat ugyanakkor tehet számukra, hogy az utasok ne érezzék kellemetlenül magukat a fuvarok közben. Megjegyzem, hogy az utóbbi években tagjaink közül mindössze tizenöten követtek el olyan mulasztást, amely miatt vissza kellett adniuk a drosztengedélyüket.
- Az ír férfi esete tehát nem a nagy fuvartársaságokhoz köthető?
- Úgy tudom, hogy az ír utassal kifogásolhatóan viselkedő sofőr magántaxis, nem tagja a szövetségünknek. A hiénáknak nevezett magánzók ellen sajnos mi sem tudunk fellépni.