Krónika

Erősíti az El Nino az üvegházhatást

A szén-dioxid légköri arányának legnagyobb globális növekedését mérték tavaly szakértők az etalonnak tartott mérőállomáson

Nem segíti a párizsi klímacsúcson vállalt kötelezettségek betartását, hogy amerikai szakemberek szerint az El Nino nevű légköri jelenség hatása emeli az ipari tevékenység miatt a légkörbe jutó szén-dioxid koncentrációját.

Az elsődleges üvegházhatású gázok egyike, a szén-dioxid koncentrációjának legnagyobb növekedését mérték a Föld légkörében a feljegyzések ötvenhat évvel ezelőtti kezdete óta - közölte tegnap az amerikai Nemzeti Légkör- és Óceánkutató Hivatal (NOAA). A Hawai szigetén található Mauna Loa nevű obszervatórium műszereinek adatai szerint az emberi tevékenység miatt felszabaduló említett vegyület globálisan vizsgált átlaga 3,05 ppm-mel volt magasabb, mint 2014-ben. A ppm arányszám az egymillió egységre jutó részecskeszámot mutatja.

A NOAA szakemberei tanulmányukban kiemelték, hogy kutatá­saik szerint a növekedés oka az emberi tevékenység és a múlt évben felerősödött El Nino időjárás jelenség együttes kombinációja. A Mauna Loa obszervatórium a világ legrégebben használt, légköri méréséket végző megfigyelő­állomása, amely a múlt évszázad közepe óta gyűjti az adatokat. Az elmúlt évtizedben a szén-dioxid-koncentráció növekedésének világátlaga a hawaii mérések szerint két ppm volt, ez az érték azonban tavaly meghaladta a hármat, sőt, februárban kis híján elérte a négyet.

A Meteorológiai Világszervezet feljegyzése szerint a korábbi legnagyobb növekedést 1998-ban mérték, amikor ugyancsak szokatlanul erős volt az El Nino. Utóbbi a Csendes-óceán középső részének felmelegedését okozó időjárási jelenség, amely kettő-hét évente jelentkezik, és miközben szárazsággal fenyegeti Délkelet-Ázsiát és Ausztráliát, áradásokat okoz Dél-Amerikában. Az említett együttes hatás nem szerepelt a decemberi párizsi klímacsúcson tárgyalt forgatókönyvek között. A számos szerződést kötő állam csak abban állapodott meg, hogy országaikban annyira csökkentik le a szén-dioxid-kibocsátás nagyságrendjét, hogy a globális felmelegedés üteme a következő ötven évben ne haladja meg a két Celsius-fokot.