Krónika
Elkerülhető a humanitárius katasztrófa
Ideiglenes szerződés a mianmari menekültekről
Az ENSZ is megakadályozná, hogy a távol-keleti országok a tengerre kényszerítsék vissza a migránsokat (Fotó: Reuters/Syifa/Antara)
A dokumentum szerint a migránsok csak akkor maradhatnak országaikban, ha egy éven belül segítséget kapnak visszaszállításukra a nemzetközi szervezetektől. A megállapodás a malajziai, az indonéz és a thaiföldi külügyminiszter tárgyalásán született meg, a bangkoki fél azonban, amely korábban arra hivatkozott, hogy már eddig is több tízezer mianmarit fogadott be Thaiföldön, nem írta alá a dokumentumot. Anifah Aman maláj külügyminiszter azt kérte a térség többi országától, hogy vállaljanak részt a menekültek ideiglenes befogadásából.
A rohingják és a bangladesiek veszteglése a térség vizein súlyos humanitárius helyzetet okozott az utóbbi hetekben, mivel a régió országai sokáig vonakodtak felelősséget vállalni a menekültek sorsáért. Indonézia a napokban már beengedett több mint kétezer menekültet, akik heteken át kevés élelemmel és ivóvízzel ellátva sodródtak az Andamán-tengeren. Indonézia korábban csupán humanitárius segítséget nyújtott a tengeren hánykolódóknak, az ország hadiflottája azonban nemrég fokozta járőrözését az acehi partok mentén, és megakadályozta a menekülők partot érését.Helyi halászok tegnap négyszázötven embert mentettek meg és segítettek partra az acehi Kuta Binjében.
Mianmar külügyminisztériuma tegnap közölte, hogy jelentős erőfeszítésekbe kezd az embercsempészet és az illegális kivándorlás megfékezésére. A tárca a menekülőket a csempészet áldozatainak nevezve kifejtette, hogy a mianmari hadiflotta és légierő folyamatos járőrözésbe kezd az indokínai ország területi vizein, hogy megakadályozzon minden illegális határátlépést, és a tetten ért határátlépőket biztonságba helyezze. Kedden az ENSZ több szervezete közös nyilatkozatban szólította fel Indonéziát, Malajziát és Thaiföldet, hogy ne próbálja visszakényszeríteni nemzetközi vizekre a lélekvesztőket.
Növekvő tendencia
Több mint negyvenhatezer menedékkérőt regisztrált január óta a magyar bevándorlási hivatal – jelentette be Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója tegnap. A testület tavaly egész évben 42 777 kérelmet regisztrált. Az idén már az első négy hónapban beérkezett kérelmek mennyisége meghaladta ezt a számot – mondta a főigazgató. Végh Zsuzsanna kitért arra is, hogy jelentősen megváltozott a Magyarországra érkezők állampolgársági összetétele, az év első hónapjaiban elsősorban Koszovóból érkeztek tömegesen menedékkérők, márciustól már inkább a válságövezetekből. (MH)