Krónika
Elhízásjárvány fenyegeti Európát
Magyarországon a felnőttek 65 százaléka túlsúlyos vagy elhízott
A nemzetközi szervezet európai regionális irodája "óriási mértékű elhízásválság" veszélyére figyelmeztetett a Prágában szerdán kezdődött európai obezitás kongresszuson. Még olyan országokban is, mint Svédország, ahol nem jelent jelenleg nagy problémát az elhízás, emelkedik az elhízottak száma.
A kutatók nők és férfiak testtömegindexére vonatkozó 2010-es adatokat vetettek össze 2030-as prognózisokkal. Túlsúlyról 25-ös testtömegindex felett, elhízásról pedig 30-as testtömegindex felett beszélnek a szakértők.
"Gyarapodás" Nagy-Britanniában
A szakemberek szerint Írországban szinte minden felnőtt túlsúlyos lesz 2030-ra. A férfiak 91 százaléka, a nők 83 százaléka lesz túlsúlyos a 2010-es 76, illetve 56 százalékhoz képest, míg az elhízottak aránya a férfiaknál várhatóan 27, a nőknél 57 százalék lesz, ami 3, illetve 34 százalékos növekedést jelent.
Nagy-Britanniában a nők 63 százaléka lehet túlsúlyos és egyharmada elhízott, a brit férfiaknak pedig a háromnegyede lesz túlsúlyos és 36 százalékuk elhízott.
A jelentés szerint Görögországban, Spanyolországban, Svédországban, Ausztriában és Csehországban is jóval többen lesznek a túlsúlyosok, mint 2010-ben. Görögországban például megduplázódhat az elhízottak száma.
Alig van ország, amelyet ne érintene a negatív változás. Ilyen Hollandia, ahol a 2010-es 54 százalékhoz képest a férfiaknak kevesebb mint a fele lesz elhízott 2030-ban, és két százalékkal kevesebb, alig 8 százalékuk túlsúlyos. A 2010-es 13 százalékkal szemben a nőknek már csak 9 százaléka küzd majd túlsúllyal.
"A kormányoknak többet kell tenniük, hogy korlátozzák az egészségtelen táplálkozás marketingjét és elérhetővé tegyék az egészséges ételeket" - fejtette ki Laura Webber, a brit egészségügyi fórum munkatársa, amely részt vett a WHO projektjében.
Az elhízás és a túlsúly nemcsak egészségügyi problémát jelent, hiszen az ilyen gondokkal küzdők gyakran szenvednek előítéletektől és diszkriminációtól is. A témában két tucatnyi nemzetközi tanulmányt vizsgált meg kutatása során a WHO. "Az eredmények azt bizonyítják, hogy a túlsúly miatti diszkrimináció és negatív hatásai komoly társadalmi problémát jelentenek" - mondta Jenny Spahlholz, a szervezet tanulmányának társszerzője.
Magyarországon az életkorral nő a túlsúlyosak és az elhízottak aránya
A magyarok egészségi állapota rosszabb sok más európai országban élőéhez képest. Az egészség terén igen fontos a szerepe az életmódnak, kiemelten a táplálkozásnak és az egészséges testsúly megtartásának. Egészséges életmóddal megelőzhető a szív- és érrendszeri betegségek majdnem háromnegyede, a daganatos betegségek egyharmada, és az egészségben töltött élet meghosszabbítható.
A fiatal nők több mint harmada, a középkorúak kétharmada, az idősek több mint háromnegyede súlyfelesleggel küzd. A fiatal férfiak kétötöde, a középkorúak háromnegyede, az idősek több mint négyötöde túlsúlyos vagy elhízott - olvasható az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OÉTI) által az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Magyarországon az 1980-as évek után a sovány és a normál testalkatúak aránya 45 százalékról 35 százalékra csökkent, vagyis ugyanennyivel nőtt a túlsúlyosak és az elhízottak aránya. De míg 1988-ban a felnőtteknek csak 16 százaléka volt elhízott, addig 2014-re az arányuk megduplázódott: háromból egy felnőtt elhízott és egy túlsúlyos.
A vizsgálat célja az volt, hogy megismerjék a felnőttek táplálkozási szokásait, tápanyag-ellátottságát, és újbóli mérésekkel határozzák meg a túlsúly, az alultápláltság és a hasi elhízás előfordulását, hogy nyomon kövessék ezek időbeli változását.