Krónika

Egyre több a halálos áldozat Nepálban

Erős földrengés volt tegnap Japánban is, a Himalája térségében egész falvakat temethettek maguk alá a földcsuszamlások

Nyolcvanháromra emelkedett a keddi, 7,4-es erősségű nepáli földrengés halottainak száma. A Himalájában számos földcsuszamlás történt, amelyek egész falvakat temethettek be, ezért további áldozatokra lehet számítani. Erős földmozgás volt tegnap a japán partok közelében is.

Nepál 20150514
A természeti csapás Dolakha környékén okozta a legnagyobb pusztítást (Fotó: Reuters - Navesh Chitrakar)

Legkevesebb nyolcvanhárom halálos áldozata volt már tegnap a Nepált sújtó újabb, kedden bekövetkezett 7,4-es erősségű földrengésnek, amelyben legalább ezerkilencszáz ember sérült meg. A természeti csapás a Katmandutól északkeletre fekvő Dolakha körzetben okozta a legnagyobb pusztítást – jelentette be tegnap Prem Lal Lamihane, a térség egyik tisztségviselője. A Himalájában több helyen földcsuszamlások voltak, amelyek egész falvakat temethettek be, ezért bizonyára emelkedik még az áldozatok száma.

A szomszédos Indiában is súlyos károkat okozott és áldozatokat szedett a földmozgás, az indiai fővárosban, Újdelhiben és Kolkatában leállt a metróközlekedés. A szubkontinensen legalább tizenhat ember veszítette életét a történtek miatt – közölte az indiai belügyminisztérium.

A kínai sajtó arról adott hírt, hogy Tibetben földcsuszamlást okozott a földrengés, amely miatt egy ember meghalt és hárman megsérültek.

A legnagyobb erejű keddi földmozgást legalább tizenhét utórengés követte, ezek között volt 6,2-es és 4,2-es erősségű is. A jelenség központja a nepáli fővárostól, Katmandutól nyolcvanhárom kilométerre keletre, a Mount Everest alaptábora közelében, a kínai határtól és a hegyvidéki Namcse Bazar nevű településhez közel, 18,5 kilométeres mélységben volt.

Korábban április 25-én volt 7,8-es erősségű földrengés a Himalájában található országban, amely az eurázsiai és a dél-ázsiai tektonikus lemezek találkozásánál fekszik. A természeti csapás az eddigi adatok szerint 8046 halálos áldozatot szedett, és csaknem tizennyolcezren sérültek meg.

Erős földrengés rázta meg tegnap Japánt is, ennek középpontja a Honsú főszigeten lévő Mijagi prefektúrával egy vonalban, a Csendes-óceánban volt. Az amerikai földtani intézet (USGS) először 6,9-esnek, majd 6,8-esnek mérte a földmozgást, amely Morioka várostól százhúsz kilométerre délkeletre, harminckilenc kilométeres mélységben következett be. A térség atomerőműveinek – amelyek közt van a négy évvel ezelőtti hatalmas rengésben és szökőárban tönkrement Fukusima Daiicsi erőmű is – üzemeltetői közölték, hogy a tegnapi rengés nem okozott üzemzavart. Szökőár­riadót nem rendeltek el Japánban, károkról nem érkezett jelentés.


Amerikai helikopter tűnt el a Himalájában

Nepáli és egyesült államokbeli katonák folytatták tegnap annak az amerikai helikopternek a felkutatását, amely mentőakció közben tűnt el kedden. Az amerikai tengerészgyalogság egyik UH-1 Huey típusú, forgószárnyú gépe nyolc katonával a fedélzetén tűnt el Csarikot település körzetében, s a rádióforgalmazás alapján arra lehet következtetni, hogy a legénységnek az üzemanyag-ellátással voltak gondjai. Kedd este a hatóságok megszakították a keresést. Az említett falu egyike azoknak, amelyeket az április 25-i 7,8-es erősségű földrengést követő keddi 7,3-es utórengés a legnagyobb mértékben sújtott.