Krónika
Ebola-fertőzés gyanúja Romániában
Az Afrikából hazatért középkorú férfit súlyos hasmenéses tünetekkel, véres széklet miatt szállították kórházba ploiestiben
Ebola-fertőzés gyanújával kezelnek a dél-romániai Ploiestiben egy ötvenegy éves férfit, aki július 25-én tért vissza Nigériából, és súlyos hasmenés, valamint véres széklet miatt utaltak be a kórházba – jelentette tegnap a Mediafax hírügynökség. Hongkongban is bejelentették, hogy vizsgálnak egy csütörtökön Nigériából érkezett férfit, aki a halálos kór jeleit mutatja.
Hamburgban tegnap bejelentették, hogy nem ebolás a betegségre utaló tünetekkel Németországban kórházba került férfi, a páciens egy közönséges vírusfertőzés miatt betegedett meg. Annak a kanadai férfinak a vérvizsgálata is negatív lett, aki nemrég érkezett haza Nigériából, és Ebola-fertőzés tüneteivel karanténba zárták. A vizsgálatok szerint nem volt fertőzött az a szaúdi férfi sem, aki a héten halt meg, miután Sierra Leonéból tért vissza hazájába.
A nyugat-afrikai országok a hét végén fokozták a járvány megfékezésére irányuló erőfeszítéseiket. Libériában, ahol augusztus 6-án kilencvennapos szükségállapotot rendeltek el, segélyvonalat hoztak létre, hogy felhívják a lakosság figyelmét a megelőzés fontosságára. Eddig több mint négyezer vészhívást fogadtak. A szomszédos Sierra Leonéban mintegy ezerötszáz katonát és rendőrt vezényeltek ki a fertőzések visszaszorítása érdekében. Egyebek mellett korlátozták a mozgásszabadságot, bezárták a szabadidős létesítményeket, és betiltották a tömegrendezvényeket.
A guineai kormány, amely szombaton bejelentette, hogy lezárta az ország határait Sierra Leone és Libéria felé, néhány órával később visszavonta korábbi döntését, és újra megnyitotta az átkelőket, hogy meggátolja az illegális, ellenőrizetlen határátlépések számának megsokszorozódását. Goodluck Jonathan nigériai elnök, aki pénteken a járvány miatt szintén szükségállapotot hirdetett ki hazájában, bejelentette, hogy a járvány megfékezésére jóváhagytak egy 1,9 milliárd naira, vagyis mintegy 2,7 milliárd forint értékű rendkívüli segélyalapot.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a nyugat-afrikai járványt, amelyben február óta már csaknem ezer ember vesztette életét a négy érintett nyugat-afrikai országban.