Krónika

Bontják a Hungexpo irodaházait a Ligetben

Kiürítették a helyszínt, kiszorították a tüntetőket - A Fidesz szerint politikai hisztériakeltés zajlik

Munkások kezdték bontani a Városligetben a Hungexpo irodaházakat szerdán reggel, a területen megkezdődött a tüntetők oszlatása.  Az MTI helyszínen tartózkodó munkatársa a délelőttti órákban azt látta az Olof Palme sétányon, hogy már szinte az összes tiltakozó aktivista a kerítésen kívül van, és sok rendőr vette körül őket. Hatvanhárom emberrel szemben intézkedett a rendőrség szerdán a budapesti Városligetben, közülük tizenkettőt előállítottak, egyiküket hivatalos személy elleni erőszak, a többieket szabálysértés továbbfolytatása miatt - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a police.hu oldalon. Baán László szerint kezdődhet a park átfogó megújítása.

Fidesz: Tisztázzák a Ligetvédők, hogy mi a valódi cél!

Szerdán kora este kiadott közleményében arra szólította fel a Ligetvédőket a Fidesz, hogy mielőbb tisztázzák, mi is „a valódi célja a Városliget megvédésének”.

A kormánypárt közleménye szerint a zöldfelületért felesleges aggódniuk a demonstrálóknak, „ezt ők is tudhatják”; a felújítást követően a Városliget szebb, zöldebb, fásabb lesz - a főváros legszebb parkjává válik. A parkban csökken a betonfelület, a zöldterület nagysága nő, több fa és cserje lesz, a kivágott fákat pedig többszörösen pótolják.

A rendőrség nem sokkal korábban azt közölte honlapján: miután átadták a területet a bontást végző cégnek, a biztonsági szolgálat munkatársai több helyen kábítószer-fogyasztásra utaló jeleket találtak, ezért a rendőrök kábítószer-kereső kutyával átvizsgálták a területet. A helyszínen kábítószergyanús anyagmaradványokat - marihuánát - és eszközöket találtak és foglaltak le, a BRFK pedig büntetőeljárást indított kábítószer-birtoklás gyanúja miatt.

Több százan demonstráltak a Városligetben

Több százan vettek részt szerdán kora este Budapesten, a Városligetben azon a demonstráción, amelyen a Liget Budapest projekt megvalósítása ellen tiltakoztak. A közösségi médiában szerveződő Ligetvédők csoport által meghirdetett tüntetésen néhányan megpróbáltak behatolni a nap folyamán kiürített építési területre, néhányan megrongálták a kerítést; a helyszínre több csoportban mintegy száz rendőr érkezett.

A demonstráción mások mellett felszólalt Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke, aki azt hangoztatta, hogy januárban a megbízásukból készített felmérés szerint a fővárosiak 75 százaléka, néhány napja a Greenpeace megbízásából végzett kutatás szerint már 86 százaléka nem értett egyet a Városliget beépítésével, a múzeumok tervezett idehelyezésével.

Mint mondta, a két időszak között a terület vagyonkezelője, a Városliget Zrt., „vagyis a kormány” 300 millió forintot költött arra, hogy meggyőzze az embereket a Liget Budapest projekt népszerűségéről, „de épp az ellenkezője lett az eredmény”. A budapestiek többsége tudja, hogy „őrültség” a projekt, már csak arról kell meggyőzni őket, hogy „jöjjenek ide és védjék meg az érdekeiket” - tette hozzá.

Garay Klára a Ligetvédők képviseletében úgy fogalmazott, „addig fogunk itt zenélni, verselni, üldögélni, amíg vissza nem tér a jogállam”.

A rendezvényen fellépett Bródy János zenész, aki a Ne vágj ki minden fát című dalt is elénekelte, valamint Galkó Balázs színész, aki elszavalta József Attila Levegőt! című versét.

A demonstrálók azt skandálták, hogy „Megvédjük a ligetet”, „Nem adjuk a ligetet”, „Orbán, takarodj!”, transzparenseiken pedig az volt olvasható, hogy „Nem kellenek monstrumok a ligetbe”, „Budapest, ne vágd magad alatt a fát!”

A szervezők közlése szerint a rendőrök három embert bekísértek a kerítéssel elzárt területre, majd kiengedték őket. A tüntetők a rendőri intézkedés elleni tiltakozásul ülve folytatták demonstrációjukat.

Titlakozók akadályozták a bontást

liget varga imi lead
"Az ellenzéket és aktivistáikat" arra kérte a kormánypárt, hogy "fejezzék be a hírhamisítást és a hisztériakeltést" a Városliget ügyében, ne akadályozzák a jogszerű munkálatok folytatását.

Baán László: Kezdődhet a park átfogó megújítása
Az illetékes jegyző határozata alapján helyreállt a jogszerű állapot a Városligetben, így minden akadály elhárult a parkot évtizedek óta elcsúfító, használaton kívüli Hungexpo épületek bontása elől - közölte az MTI-vel Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa szerda kora délután, miután a rendőrség kiürítette a területet.
Közleményében a miniszteri biztos leszögezte: a bontási terület kiürítése nem jelenti a tiltakozók véleménynyilvánítási jogának csorbítását, hiszen az aktivisták természetesen szabadon gyakorolhatják ezt a jogukat a Városligetnek azon a területein, melyek nem építési, bontási vagy munkaterületek.
"A véleménynyilvánítás szabadsága azonban nem járhat önhatalmú, a törvényességet semmibe vevő cselekedetekkel, mint amilyen a lebontandó Hungexpo irodaházak megszállása volt" - fogalmazott Baán László.
Ismertette: a ligetben található romok által eddig elfoglalt terület kisebbik részén épül majd a nemzetközi építészeti tervpályázaton kiválasztott, a világhírű Sou Fujimoto által tervezett Magyar Zene Háza épülete, a parkból évtizedek óta kihasított, eddig elzárt 10 ezer négyzetméternyi terület legnagyobb részét pedig zöldfelületként kapják vissza a Liget látogatói.
A Városliget átfogó fejlesztése egy többéves előkészítő folyamat után indul meg: 2019-re megújul a park teljes zöldfelülete, és annak aránya a Városligeten belül a jelenlegi 60-ról 65 százalékra növekszik. Ezzel párhuzamosan felújítják a már meglévő épületeket, és a liget hagyományaihoz illeszkedő új, világszínvonalú kulturális intézmények létesülnek - írta Baán László.
A miniszteri biztos arra is emlékeztetett: a Városliget megújítása évtizedek óta várat magára, a Liget projekt Budapest történetének a millenniumi idők óta legnagyobb kulturális városfejlesztési lépése, amelyet a liget használóinak többsége is támogat.
Az Ipsos Zrt. idén tavasszal kétfázisú (kvalitatív és kvantitatív), reprezentatív kutatást végzett a budapestiek és a Városliget használói körében a park átfogó megújítását szolgáló Liget projektről. A felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 69 százaléka egyetértett azzal, hogy új, korszerű kulturális intézmények is kerüljenek a ligetbe, ha közben a park zöldfelületét is fejlesztik, és annak nagyságát növelik, pont úgy, ahogy a liget megújítása történik majd - tartalmazza a miniszteri biztos közleménye.

Támogatja az LMP a civilek ellenállását
Az LMP támogatva a civil ellenállást a polgári engedetlenség eszközeivel kívánja megakadályozni a Liget Budapest projekt megvalósulását - közölték az ellenzéki párt, Városligetben tartózkodó politikusai.
Csárdi Antal, a párt fővárosi közgyűlési képviselője azt mondta: szerda reggel a rendőrség "gyakorlatilag ellepte" a Városligetet, és elérkezett egy határ, hogy nem lehet továbbmenni szó nélkül.
"Nem engedhetjük meg, hogy a budapestiek akarata ellenére szétverjék a Városligetet" - hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: ötből négy ember ellenzi, hogy szétverjék a Városligetet, és nem akarnak múzeumi negyedet, csak a Városliget leromlott területeinek megújítását szeretnének.
Csárdi Antal elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy birtokvédelmi határozatra hivatkozva "megszállták" a Városligetet.
Hangsúlyozta, hogy folytatják a tiltakozást, ma már nincs semmiféle jogi lehetőség a kezükben, hogy megakadályozzák ezt a beruházást. "Ma csak a polgári engedetlenség eszközei állnak a rendelkezésünkre és mi ezekekkel az eszközökkel élni is fogunk és nem hagyjuk, hogy szétverjék a Városligetet" - mondta.
Csárdi Antal úgy fogalmazott: "ha a beruházás megvalósul, akkor nem csak a mi Budapestünket, hanem gyerekeink és unokáink Budapestjét is tönkreteszik".
Heltai László, az LMP VI. kerületi önkormányzati képviselője szerint a jelenlegi kormány nem tiszteli az életet, nem tiszteli a budapestieknek az egészséges környezethez való jogát. Nekik fontosabb betonépületeket építeni, mint az, hogy a saját polgárai jólétét szolgálják - tette hozzá.  Heltai László közölte, támogatják a beruházás elleni civil ellenállást.

Jobbik: Ne hagyják figyelmen kívül a budapestiek véleményét!
A Jobbik arra szólította fel a főváros vezetőit és a kormányt, hogy ne hagyja figyelmen kívül a budapestiek véleményét a városligeti beruházással kapcsolatban.

Kepli Lajos, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerdai közleményében azt írta: a múzeumi negyed projektjének haszonélvezője mindössze néhány kormányközeli vállalkozó, míg pártja a még több aktív zöldfelületet és a fák megmentését tarja fontosnak. A tiltakozások kezelésére utalva pedig azt írta, hogy nem engedhető meg, hogy a rend védelmére hivatott szervek a főváros zöldterületeinek pusztításához asszisztáljanak.
A jobbikos politikus több százezer budapesti lakos életminőségének romlásától tart a beruházás miatt.
A megvalósítani kívánt zöld tetők ígérete a jelenlegi dús lombkoronájú fák valóságához képest csak annyit ér, mint a kormány látszat-zöldpolitikája a valódi környezetvédelemmel szembeállítva - fogalmazott Kepli Lajos.

A DK állásfoglalásra szólította föl a főpolgármestert
A Demokratikus Koalíció (DK) fővárosi képviselője arra szólította fel Tarlós István főpolgármestert, hogy foglaljon állást a Városligetben kialakult helyzetben.

Gy. Németh Erzsébet szerdán azt írta közleményében, hogy noha egy friss közvélemény-kutatás szerint a fővárosiak többsége elutasítja a Liget-beruházást, a kormány és a főpolgármester mégis "keresztülvernék a budapestieken a kevés, eddig megmaradt budapesti zöldterület lebetonozását".
Az ellenzéki politikus a tiltakozásokra utalva megjegyezte: noha a rendőri intézkedés reggel óta tart, Tarlós István mostanáig sem szólalt meg, "mintha minden rendben lenne Budapesten". Arra kérte: álljon a Városligetet védők elé és mondja el, hogy "ő nem a budapestieket, hanem a Fideszt szolgálja".
Gy. Németh Erzsébet értékelése szerint egy felelős főpolgármesternek a fővárosi emberek mellett kellene kiállnia.