Krónika

Bezárt Vecsésen az illegális dohánygyár

Sajátmárkás cigit is gyártottak

Saját márkájú cigarettát értékesítettek azok a gyanúsítottak, akik egy illegális vecsési üzemben cigarettát gyártottak. A vámhatóság nyomozói több mint kilenc tonna vágott dohányt, valamint két és fél millió szál cigarettát foglaltak le a helyszínen.

Egész századnyi pénzügyőr kísérte tegnap a Budapest Környéki Törvényszék épületébe azt a tizenkét gyanúsítottat, akik az ellenük indított vizsgálat eddigi adatai szerint illegális dohányagyárat működtettek Vecsésen. A csoport tagjaira hétfőn csaptak le a Pest megyei településen a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) munkatársai, akik két és fél millió szálnál is több cigarettára bukkantak a helyszínen. A terheltek között egy magyar, egy izraeli és tíz bolgár állampolgár van. A pénzügyőrök csaknem kilenc és fél tonna vágott dohányt is lefoglaltak. A feltételezett elkövetők saját márkát is létrehoztak az áruból, amelyet a legális piacon nem ismert Golden Mountként forgalmaztak. A nemrég kezdett nyomozás tegnapi adatai szerint a Vecsésen lefoglalt készlet értéke meghaladja a százhetvenötmillió forintot. A NAV vizsgálja a dohánytermékek eredetét, és a lehetséges értékesítői kört. Lapunk úgy tudja, hogy az ügyben emelkedhet az érintettek köre. A csoport tagjait előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság

csibra2-jóméret
Az előzetes letartóztatásukról szóló döntésre várnak a gyanúsítottak - Fotó: Hegedűs Róbert/Magyar Hírlap

A trafikrendszer másfél évvel ezelőtti bevezetése óta jelentősen átalakultak a fogyasztói szokások, az üzletekben manapság többnyire olyan dohánytermékeket vásárolnak az emberek, amelyekből maguk készíthetnek cigarettát, ennek oka főképp az utóbbi árának jelentős emelkedése. A vágott dohányból lényegesen olcsóbban lehet cigarettát sodorni. A NAV korábban arról tájékoztatta lapunkat, hogy a vágott dohány lett a legnépszerűbb a csempészek körében is, ebből hoznak ma be a legtöbbet illegálisan Magyarországra. Továbbra is tartja magát ugyanakkor a feketepiacon a csomagolt cigaretta, a hivatalos árakhoz képest olcsónak számító, ám gyakran silány minőságű termékek zöme Ukrajnából, illetve Belaruszból érkezik hazánkba. Újdonságnak számít, hogy felbukkantak a tízes csomagban kapható, ismert világmárkák is, amelyeket a tarfikokhoz képest féláron lehet megvásárolni, a termékek egy részéről a hivatalos magyar zárjegy sem hiányzik.