Krónika
"Betörték az ajtókat, a betegek mind elmenekültek"
Feldúltak egy járványügyi központot Libériában
"Betörték az ajtókat és kifosztották a helyiségeket. A betegek mind elmenekültek" - mondta Rebecca Wesseh, aki szemtanúja volt a vasárnapra virradó éjjel történteknek. Szavait megerősítették környékbeli lakosok és a libériai egészségügyi dolgozók szövetségének főtitkára, George Williams is.
Williams elmondása szerint 29 Ebola-beteget vettek fel előzetes kezelésre a központba, hogy azután kórházba szállítsák őket. "Az Ebola-teszten mind pozitívnak bizonyultak - mondta. - A 29 beteg közül 17 szökött meg tegnap (szombaton), kilencen négy nappal ezelőtt meghaltak, hármat pedig tegnap erővel elvittek a rokonok." Hogy hova, azt nem tudni.
A többségükben fiatalokat erőszakkal kényszerítették be az Ebola-központnak otthont adó, Monrovia külterületén álló gimnáziumba - folytatta Rebecca Wesseh. Elmondta, Ellen Johnson Sirleaf államfővel szemben ellenséges szavakat kiáltoztak és azt, hogy az országban "nincsenek ebolások". Az erőszakos behurcolás miatt szöktek el a betegek és rajtuk kívül ápolók is - tette hozzá.
Beninben a kormány bezáratta a "hagyományos" halottasházakat
A fertőzésektől és különösen az Ebola-járványtól tartva a benini kormány bezáratta az úgynevezett hagyományos halottasházakat - közölte egy hivatalos forrás vasárnap Cotonouban, az afrikai ország gazdasági fővárosában.
A tájékoztatás szerint az engedély nélkül működő halottasházakban lévő rossz higiéniai körülmények fertőzést okozhatnak. Beninben nagy hagyománya van annak, hogy a halottakat pálmaborral vagy szénporral tartósítják, egyes eljárások csaknem egy hétig megakadályozzák, hogy a tetem oszlásnak induljon.
A benini vidéki lakosság a helyi hagyományos módszereket alkalmazza a tetemek tartósítására, míg "modern" halottasházak csak a nagyvárosokban működnek.
Elkülönítettek egy ebola-gyanús beteget
Az ebola-vírussal esetleg fertőzött beteget különítettek el szombaton Spanyolországban, ahol nemrégiben ebben a betegségben hunyt el egy Libériából hazaszállított misszionárius.
Az egészségügyi szakemberek még nem biztosak abban, hogy az alicantei kórházban a többiektől külön elhelyezett páciens valóban ebola-fertőzésben szenved, de - ahogyan a kórház közleménye fogalmaz - "klinikai és járványtani sajátosságai" megfelelhetnek a sok esetben halálos kór tüneteinek.
Spanyolországban már korábban is több gyanús esetnél vezettek be elővigyázatossági intézkedéseket, de egyikben sem igazolódott be az ebola gyanúja. A misszionárius halála óta ez az első gyanús megbetegedés.