Krónika

Balatonfüreden éltetik a hagyományt

„Képesek vagyunk megvédeni a határainkat és a szívünkben, az életünkben, a történelmünkben, a kultúránkban rejlő értékeket”

A magyar fürdőélet reformkori fénykorát idézték meg a hét végén a 10. Romantikus Reformkor elnevezésű fesztivál programjai Balatonfüreden. A szombati megnyitón Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hangsúlyozta, bár illúzióinkat elveszíthetjük, ideáljainkat képesek vagyunk megtartani.

A történelem arra tanít bennünket, hogy ne legyenek illúzióink, hiszen az évszázadok során mindig fenyegetettségben éltük az életünket, és ezt a napi események is alátámasztják. Az ideáljainkat azonban meg tudjuk tartani, hiszen képesek vagyunk megvédeni a határainkat, és a szívünkben, az életünkben, a történelmünkben, a kultúránkban rejlő értékeket, amelyet jól példáz Balatonfüred és annak hagyományőrző közössége is – jelentette ki Balog Zoltán a fesztivál megnyitóján.

Hogy Balatonfüreden élő hagyományok léteznek, azt bizonyítja, egy város képes élni abból, amit az elődök teremtettek, miközben mindehhez hozzáteszi a saját erőfeszítéseit – fűzte hozzá a miniszter. Majd felidézte, hogy az egykor Balatonfüreden élő Tenkovics Miksa ismerte fel a balatonfüredi víz gyógyító hatását, ő építtette a fürdőházat, amelyből később kialakították a híres szívkórházat. Arisztokrata nemcsak vér szerint, hanem teljesítmény alapján is lehet valaki, mégpedig akkor, ha a legjobbat teszi hozzá egy város vagy egy ország vezetéséhez – magyarázta Balog Zoltán. Ebben a városban mindig kellő időben éltek az alkalommal, így volt ez a reformkorban is, amikor a Balatonfüred mellett fekvő Csopakon megszületett a jó bor, és a jó füredi víz mellett az ezzel ötvözött kúra – mondta a miniszter.

A rendezvény ünnepélyes nyitányaként Mága Zoltán és zenekara adott koncertet a Balaton Konferencia- és Szabadidőközpontban, előtte pedig a Szerenád Cigányzenekar lépett fel a Gyógy téren. Szombaton egész napos népi és iparművészeti vásárra, kulturális programokra invitálták az érdeklődőket a Tagore sétányra, délután a rendezvény fővédnöke, Bethlen István Reformkortól reformkorig címmel Batthyány Katával, Batthyány Boldizsárral és Teleki Lóránttal, a reformkor nagyjainak leszármazottaival beszélgetett az Anna Grand Hotel különtermében. Vasárnap fiatal zenei tehetségek léptek fel a Kisfaludy színpadon, délután pedig Mészáros János Elek énekes adott műsort ugyanitt. És kifutott a Jókai nosztalgiahajó is.


Százhatvankilenc éve indult az első gőzhajó

Májusában bocsátották vízre az eredeti formájában újraépített Kisfaludy gőzöst. A gróf Széchenyi István által 1846. szeptember 21-én vízre tett lapátkerekes gőzös korhű mása jelenleg séta-, rendezvény- és múzeumhajóként működik. Az új hajó tervezésekor a Balatonfüredi Városi Múzeumban található makettet vették alapul, mivel az eredeti tervek a második világháború alatt megsemmisültek. A hátsó fedett felépítmény nem szerepelt sem az eredeti, sem az 1869-es átépített változaton, azonban a vendégek igényeihez igazodva ezzel kiegészítették a hajót, amely árbocokat és vitorlát is kapott, igaz, a gyakorlatban ezeket nem használják. (MK)