Krónika
Az ünneplők biztonsága a fő szempont
Augusztus 20-án ezúttal is zord időjárás várható
Idén sem lesz zavartalan nemzeti ünnepünk időjárása az Országos Meteo-rológiai Szolgálat (OMSZ) szerint.
A szervezet tegnap közzétett előrejelzésében azt írta, szerdán északnyugat felől hidegfront éri el az országot, amely csak lassan vonul át fölöttünk. Az ünnepi rendezvényeket esetenként dörgéssel, villámlással kísért, zápor jellegű csapadék és a zivatarfelhőkhöz kapcsolódó erős vagy viharos széllökések befolyásolhatják. Az OMSZ felhívta a figyelmet, hogy érdemes figyelni az aktuális meteorológiai adatokat és a veszélyjelzési információkat.
Az esti tűzijáték esetleges elhalasztásával kapcsolatban a Honvédelmi Minisztérium (HM) Nemzeti Rendezvényszervező Hivatala lapunkat arról tájékoztatta, hogy minden, a résztvevők testi épségét veszélyeztető körülményt – rendkívüli időjárási helyzet, tömeges rendbontás vagy előre nem látható katasztrófahelyzet – az Operatív Törzs mérlegel. Ezt a tizennégy közreműködő szervezet képviselője alkotja, a döntést a törzs vezetője, a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, Kun Szabó István vezérőrnagy hozza meg.
Az általános biztonsági intézkedések legfontosabb eleme az OMSZ-től befutó jelentés, amely félóránként tájékoztatja a Központi Bázis munkatársait, várható-e veszélyt okozó időjárási jelenség. Veszélyhelyzet esetén a rakparti hangosítás és a társrendezvények technikai berendezésein keresztül legalább harminc perccel a várható esemény előtt tájékoztatást kap a közönség, hogy a tömeges kiürítést biztonságosan levezényelhessék. Ha az irányítók lemondják a tűzijátékot, akkor azt a vihar esetleges elvonulása után sem tartják meg.
Forgalmi változások holnap a fővárosban
Számos közlekedési változás lép életbe ma és holnap az augusztus 20-i nemzeti ünnep rendezvényei miatt. Mivel az ünnepi programok már ma elkezdődnek, ezért a közlekedőknek érdemes megjegyezniük, hogy lezárják a gépkocsiforgalom elől a budai felső rakpartot a Margit híd és az Erzsébet híd közötti szakaszon. Holnap kora délután a tűzijáték telepítési munkálatai miatt lezárják a Lánchidat a gyalogosforgalom elől, ugyanakkor a rendezvények biztonságos lebonyolítása érdekében ma és holnap ideiglenesen megnyitják a Lánchíd utcát. Holnap a tűzijáték miatt már 18 órától nem lesz lehetőség a közúti közlekedésre, és a tömegközlekedés is szünetel a budai és a pesti rakparton, a Margit híd és az Erzsébet híd közötti szakaszokon. A szervezők azt kérik, hogy a tűzijátékra Buda felől érkezők lehetőség szerint a budai, a Pest felől érkezők pedig a pesti oldalon tekintsék meg a látványosságot. A nemzeti ünnephez kapcsolódó tömegközlekedési változásokról részletesen a Budapesti Közlekedési Központ www.bkk.hu címen elérhető honlapjáról lehet tájékozódni.