Krónika

Az idén is tilos a petárdázás

A szakemberek felhívják a vásárlók figyelmét, hogy kerüljék az illegális árusítóhelyeket, és házilag senki ne készítsen rakétákat, ugyanis súlyos baleseteket okozhatnak

Mától december 31-ig az egész évben működő árusítóhelyeken felül csaknem hétszáz engedéllyel rendelkező árusítónál lehet beszerezni a szilveszteri pirotechnikai kellékeket. Petárdázni viszont az idén sem lehet.

A szilveszterkor felhasználható, úgynevezett hármas kategóriájú pirotechnikai eszközöket árusítani csak december 28-ától december 31-éig, felhasználni pedig december 31-én este hat órától január 1-jén reggel hat óráig lehet – közölte Cselényi János, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) igazgatásrendészeti főosztály rendészeti osztályának kiemelt főreferense. Az MTI beszámolója szerint kifejtette, ezeket három kilogramm hatóanyag-tartalomig lehet eladni magánszemélyeknek, tárolásuk és felhasználásuk azonban veszélyes, mert jelentős mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak, zajszintjük magas, és jelentős látványhatást okoznak. A szabályosan működő árusítók forgalmazási engedélyt kapnak, amit jól láthatóan helyeznek ki, termékeik rendelkeznek tanúsítvánnyal, valamint magyar nyelvű használati utasítással. Megerősítette: petárdát magánszemélyek nem használhatnak, birtoklásuk is szabálysértésnek számít, és százötvenezer forintig terjedő büntetéssel sújtható a petárdázó.

Bérczi László, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője hangsúlyozta, pirotechnikai eszközöket csak tizennyolc éven felüliek vásárolhatnak. Hozzátette Szilveszterkor országszerte negyven-ötven pirotechnikai eszköz miatti tűzesethez hívják a tűzoltókat. Huszák András, a Készenléti Rendőrség Tűzszerész Szolgálata készenléti osztályának vezetője a tájékoztatón kiemelte, az illegális utcai árusok általában nem ismerik termékeiket, s nem garantálják a tárolás és a szállítás biztonságát. Hozzátette, a megvásárolt pirotechnikai eszközöket a sugárzó hőtől és az elektrosztatikus feltöltődéstől is óvni kell, nem tárolhatóak tűz- és robbanásveszélyes eszközök, például gázpalack vagy vegyi áru mellett. Felhasználás előtt pedig ellenőrizni kell az állapotukat, azt, hogy nem hibásodtak-e meg, vagy nem áztak-e el. Használatkor a lövés irányában nem lehet faág, erkély, villanypózna, be kell tartani a biztonsági távolságot, és kilövés előtt biztonságosan rögzíteni kell a rakétákat, gyermekek pedig még felnőtt felügyelete mellett sem gyújthatják meg azokat. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője szerint a legveszélyesebbek a házilag barkácsolt és az illegálisan vásárolt rakéták, ezek járnak a legtöbb balesettel.