Krónika

Aszfaltolvasztó kánikula következik

A hidegfront várható hétfői érkezéséig folyamatosan locsolják a közúthálózatot, a zöldterületeket, és a játszótereket is hűtik

Tovább melegszik a levegő, az előrejelzések szerint a hét végére akár 36 fokig is emelkedhet a hőmérséklet. A főváros cégei fokozott készültségben igyekeznek enyhíteni a lakosság hőérzetén, a tisztiorvosi szolgálat és a katasztrófavédelem pedig a kánikula veszélyeire figyelmeztet.

kánikula 20150612
Hőségriasztást rendelt el az országos tiszti főorvos, a hét végén 36 Celsius-fok is lehet (Fotó: Csudai Sándor)

Másodfokú hőségriasztást rendelt el tegnap az országos tiszti főorvos hétfő éjfélig, az előrejelzések szerint a következő napokban egyre melegebb léghullámok érkeznek Magyarország fölé – írja közleményében az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). A tájékoztatás szerint szombaton és vasárnap 35-36 fok is lehet, a kánikulában csak helyenként hozhat enyhülést egy-egy kisebb zápor, zivatar. Hétfőn újabb hidegfront érkezik, szerdán pedig már akár tíz fokkal is csökkenhet a hőmérséklet – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az ÁNTSZ arra figyelmeztet, hogy a hőség bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen tüneteket, dekoncentrációt, a kánikulában különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők. A tisztiorvosi hivatal és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri, hogy mindenki különösen ügyeljen a fokozott folyadékbevitelre, és kerülje a kávé, az alkohol, a koffein- és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztását. Javasolják továbbá, hogy 11 és 15 óra között a tűző napon ne tartózkodjon senki, ha ez mégis elkerülhetetlen, indokolt a megfelelő ruházat, valamint naptej használata a leégés ellen. Ne hagyják a gyermekeket, állatokat parkoló autóban, és aki teheti, töltsön több órát légkondicionált helyiségben. Az autósok figyelmét felhívják arra, hogy fokozott óvatossággal vezessenek, hiszen az ő figyelmükre is hatással lehet a hőség.

A Főpolgármesteri Hivatal közleménye szerint Tarlós István főpolgármester utasítására a főváros cégei mindent megtesznek azért, hogy enyhítsenek az emberek hőségérzetén. Mint írják, a közterület-fenntartó járművei fokozott készültségben, keddig folyamatosan locsolják Budapest közútjait: nappal elsősorban a lakótelepeket, a sűrűn lakott városrészeket hűtik, éjszaka pedig a fő- és közösségi közlekedési útvonalakat, valamint a villamossíneket, így munkájuk nem akadályozza a forgalmat.

A budapesti strandfürdőknél a pénztárakhoz ingyenesen használható ásványvíz-automatákat helyeznek ki, a Palatinus és a Dagály strand meghosszabbított nyitva tartással várja a vendégeket.

A Főkert Nonprofit Zrt. intenzíven figyeli valamennyi kezelésében lévő ivókút működését. A társaság folyamatosan öntözi a zöldterületeket, és a játszótereket is hűti. Továbbra is tilos a fürdés a köztéri szökőkutakban.