Krónika

Akár az étrendünkkel is küzdhetünk a klímaváltozás ellen

Az ember táplálkozása fokozza az üvegházhatást

Kevesebb hús, több gyümölcs és zöldség fogyasztásával emberek millióinak idő előtti halálát lehetne megelőzni évente a század közepéig.

Emellett jelentősen csökkenne a felmelegedésben szerepet játszó károsanyag-kibocsátás, és évente több milliárd dollárral csökkennének az egészségügyi és a klímaváltozás okozta károk enyhítését célzó kiadások. A téma kapcsán az amerikai tudományos akadémia folyóiratában közölt tanulmány szerzői elsőként mérték fel, milyen egészségi és környezeti hatásokkal járna az, ha az egész emberiség áttérne egy a mainál sokkal inkább növényi alapú étrendre. Az Oxfordi Egyetem élelmiszergyártást és -fogyasztást vizsgáló kutatásának vezetője, Marco Springmann szerint a kiegyensúlyozatlan étrend világszerte súlyos és tömeges egészségi problémákat okoz, és a civilizációnk táplálkozási rendszere felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásának több mint negyedéért.

Az eredmények szerint az összes állati eredetű élelmet nélkülöző vegán étrenddel több mint nyolcmillió ember idő előtti halálát lehetne megakadályozni a 2050-ig terjedő időszakban. Ha az emberiség az utóbbi diétát követné, akkor hetven százalékkal csökkenne az élelmezés miatt fellépő károsanyag-kibocsátás. A növényi étrenddel globálisan ezermilliárd dollárt lehetne megtakarítani az egészségügyben, emellett a a csökkenő üvegházhatásúgáz-kibocsátás gazdasági haszna meghaladná a félmilliárd dollárt. A tanulmány nem részletezte, hogy miképp állíthatók át egész társadalmak a vegán étrendre.