Krónika

A vesztegetési ügynek már 38 gyanúsítottja van

Újabb tizennégy rendőr került előzetesbe

Már 38 gyanúsítottja van a záhonyi vesztegetési ügynek, közülük 21 embert vettek őrizetbe és hat rendőr már előzetesbe is került. Hétfőn a Központi Nyomozó Főügyészség és a Készenléti Rendőrség közel kétszáz embere vett részt az eddig legnagyobb ilyen akcióban, amely során lecsaptak a záhonyi határátkelőn szolgálatot teljesítő rendőrökre.  Szerdán a Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsa újabb tizennégy rendőr előzetes letartóztatását - tudatta a törvényszék sajtótitkára.

Simon Richárd közlése szerint a Nemzeti Védelmi Szolgálat az ügyben régebb óta folytatott titkos nyomozást, mert tudta, hogy a záhonyi határátkelőn szolgálatot teljesítő rendőrök között van, aki üzletszerűen hivatali vesztegetést fogad el. Az ügyészség hétfőn "csapott le", 39 helyszínen tartottak házkutatást, lefoglaltak több millió forintot és több ezer eurót, tetten értek egy útlevélkezelőt, akinél 950 euró volt.

A Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsa újabb tizennégy rendőr előzetes letartóztatását rendelte el szerdán - tudatta a törvényszék sajtótitkára. Veszprémyné Szajkó Márta közölte: a záhonyi határrendészeti kirendeltségen történt rendőri visszaélések miatt a Központi Nyomozó Főügyészség indítványozta a rendőrök letartóztatását, mivel üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt folyik nyomozás ellenük. A bírósági végzést ketten tudomásul vették, a többiek fellebbeznek a határozat ellen.

Aznap harminc embert hallgattak ki, kedden pedig további nyolcat. A 38 gyanúsítottból 21-et vettek őrizetbe, közülük 6 rendőrt helyeztek előzetes letartóztatásba. Az ügyészség szerdán dönt arról, indítványozza-e az őrizetben lévő többi rendőr előzetes letartóztatását - mondta a helyettes szóvivő.

Simon Richárd szólt arról, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség történetének legnagyobb egyidejű műveletében az ügyészség részéről 75-en vettek részt, munkájukat a Készenléti Rendőrség 120 emberrel segítette. Az akciót a szolgálatváltás időpontjára időzítették, a hajnali művelet alapos logisztikai előkészítést igényelt.

A helyettes szóvivő sikerként értékelte, hogy az összességében több mint kétszáz ember "mozgásáról", a tervezett nyomozati cselekményekről nem értesültek idő előtt a gyanúsítottak.

Simon Richárd kérdésre válaszolva elmondta: a vesztegetések alapja az volt, hogy külföldi állampolgárok, akik Magyarország területére be- vagy kiléptek, "úgy érezték", az útlevelükben 20-100 euró közötti összeget kell adniuk a magyar rendőröknek, hogy valamely kisebb szabálysértést "megússzanak", például, a furgon súlyának túllépését.

Azzal kapcsolatban, hogy a záhonyi átkelőnél a nyáron a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) több munkatársát is őrizetbe vették cigarettacsempészet gyanúja miatt, és ez mégsem tartotta vissza a rendőröket, azt mondta, ez az ügyészség számára is megdöbbentő volt.