Krónika
A legtöbb tünetünk nem is allergia
Egyre többen az internetről kiokoskodott diagnózissal fordulnak orvoshoz, pedig betegségük hátterében más probléma állhat
A tavasz beköszöntével növekszik az allergiás panaszokkal orvoshoz fordulók száma, mégsem jelenthető ki egyértelműen, hogy évről évre egyre többen szenvednének az allergiától – mondta Mohácsi Edit, a Szent János Kórház allergológia szakrendelésének vezetője.
Amióta az interneten minden információ elérhető, sok olyan páciens érkezik, aki tulajdonképpen már egy komplett diagnózist felállítva kér vizsgálatot. Az esetek harminc-negyven százalékában viszont nem bizonyítható az allergiás megbetegedés, a felső légúti panaszok hátterében számos más általános állapot húzódhat meg – jelentette ki lapunknak Mohácsi Edit.
A tavasz beköszöntével a fák pollenjeinek és a penészgombának van szezonja. Utóbbi a talaj felengedésével, nedvessége miatt jelenik meg, a spórái ugyanis a nedves, langyos levegőben terjednek legjobban. A doktornő szerint azonban mégsem ezek és a tavaszi pollenek okozzák a legnagyobb számú megbetegedést, hanem a parlagfű az igazi „nagyágyú”.
Amíg a legtöbb virágpor szezonja négy, legfeljebb nyolc hétig tart, a parlagfű pollenjei már július végétől egészen az esős időszak beálltáig a levegőben vannak. Az októberig is kitolódó nyári hőmérséklet nem kedvez a szénanáthásoknak – tette hozzá a szakember, s kiemelte, hogy az allergiások könnyebben kaphatnak felső légúti fertőzéseket is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szénanáthás panaszokat és a többit fontos különválasztani. A felső légúti tünetek, a köhögés, nehézlégzés, mellkasi szorító fájdalom hátterében is számos diagnózis szerepelhet. Bár ma már az egész évben veszélyeztetetteknek – például porallergiásoknak – nem kell január elsejétől december utolsó napjáig gyógyszert szedniük, ugyanakkor a magas hisztamintartalmú ételek befolyásolhatják a tünetek intenzitását.
Ha valakinek hosszan vannak panaszai, vagy nem használ a kapott gyógyszere, mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulnia – figyelmeztetett Mohácsi Edit. A kezeletlen allergia az esetek harminc százalékában asztmába fordul, igaz, a korszerű gyógyszereknek köszönhetően ma már az asztmások is teljes életet élhetnek.