Krónika

A jégréteg óvja a növényeket

Az ónos eső jótékony hatású is lehet

A szokatlanul enyhe téli hetek után végre megérkezett az igazi zimankó, ez pedig feladatokat jelent a kertben és a ház körül is. A havazás, a jegesedés azonnali beavatkozást igényel a növények védelmében.

A tél szokásos hozománya a hó, aminek a gyerekek mindig örülnek, ám a felnőtteknek sok kellemetlenséget okoz. Fontos, hogy havazás után ne sózzunk, hanem használjunk környezetbarát szóróanyagokat. A kertben vagy a járdán használjunk homokot, hamut, faforgácsot, vagy kőzúzalékot. A kerti örökzöldekre rakódó havat a törésveszély miatt távolítsuk el, finom rázásokkal, simításokkal. Az ónos eső talán az erős havazásnál is veszélyesebb, nyomában azonnal csúszós felületek és masszív, súlyos jéglerakódások alakulnak ki.

A járdát ónos eső után haladéktalanul csúszásmentesíteni kell, de a növények is megsínylik a fagyos csapadékot. Érdekesség, hogy az ágakra, hajtásokra rakódó jég elsősorban nem fagyveszélyt jelent, sokszor éppen ez a jégréteg óvja meg a növényeket a komolyabb fagyoktól, s ráadásul általában pár nap alatt el is olvad. Az igazi gond a súly, a jéggel borított ágak letörhetnek, még akár a szép, szabályos lombkorona is odaveszhet. A védekezés így elsősorban a jégréteg eltüntetéséből áll, amit óvatos, körültekintő ütögetéssel, rázással oldhatunk meg. Még jobb azonban, ha ónos eső előrejelzésekor a kisebb, törékenyebb vagy a fokozottan fagyérzékeny példányokat betakarjuk fóliával, de a rózsa-, vagy szőlőtöveket egy felfordított vödörrel is védhetjük.

A téli problémák köre ezzel még nem ér véget, ebben az időszakban is számolni kell égési foltokkal, kiszáradással, melyek barnulás formájában jelentkeznek a növényeken. Az égést a téli időszakban jelentkező erős napsütés és a napsugarak hóról való visszaverődése okozza, mely egyszerűen leégeti a növények levelét, felületét. Sajnos sok esetben a kert fagyzugos pontjain levő növények száradnak és égnek ki, a többi növény nem mutat ilyen tüneteket, a gazda pedig hibásan betegségre gyanakszik. A jelenség megelőzhető helyes faj- és fajtaválasztással, megfelelő őszi felkészítéssel és szakszerű téli ápolással.