Krónika

A héten kiderül, kik az idei díjazottak

Az Alfred Nobel alapította elismerést 1901 és 2014 között összesen nyolcszázhatvannégy személy és huszonöt szervezet kapta meg

Ezen a héten jelentik be, hogy kik kapták az idei Nobel-díjakat. A különböző kategóriákban odaítélt elismeréseket eddig – 1901 és 2014 között – nyolcszáznyolcvankilencen kapták meg.

A díjat alapító Alfred Nobel 1895. november 27-én kelt végrendeletében a fizikai, a kémiai, a fiziológiai vagy orvosi, az irodalmi, illetve a békedíj megalapításáról rendelkezett, a közgazdasági Nobel-díjként emlegetett Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíjat 1968-ban alapította a fennállásának háromszázadik évfordulóját ünneplő svéd központi bank. A díjaknak 1901 és 2014 között nyolcszázhatvannégy személy és huszonöt szervezet volt a kitüntetettje. Közülük a lengyel-francia Marie Curie a díj történetében egyetlenként két külön tudományágban – 1903-ban fizikából, 1911-ben kémiából – is kiérdemelte az elismerést, s egyben ő az első női Nobel-díjas is.

A díjazottak között a Curie család az abszolút csúcstartó, 1903-ban Marie és Pierre Curie együtt kapta meg a fizikai Nobel-díjat, majd 1935-ben lányuk, Iréne Joliot-Curie lett ké­miai Nobel-díjas, a díjat ő is férjével, Frédéric Joliot-val közösen vette át.

Rajtuk kívül még három házaspár szerepel a díjazottak között: 1947-ben a Gerty Theresa és Carl Ferdinand Cori cseh származású amerikai orvos-biokémikus házaspárt tüntették ki orvosi Nobel-díjjal. Gunnar Myrdal 1974-ben a közgazdasági, felesége, a diplomata Alva Myrdal 1982-ben a Nobel-békedíjat, 2014-ben a norvég May-Britt Moser és férje, Edvard Moser megosztott orvosi Nobel-díjával emelkedett a kitüntetett házaspárok száma.

Díjazott testvérpár mindössze egy van, a holland Jan Tinbergen 1969-ben közgazdasági, öccse, Nikolaas Tinbergen 1973-ban fiziológiai Nobel-díjas lett.

A legidősebben kitüntetett tudós az amerikai Leonid Hurwicz, aki 2007-ben, kilencvenévesen nyerte el a közgazdasági elismerést. A legidősebben kitüntetett nő Doris Lessing brit írónő, akit 2007-ben, nyolcvannyolc évesen jutalmaztak az irodalmi Nobel-díjjal. A ma élő legidősebb Nobel-díjas a kilencvenhét éves Paul Delos Boyer amerikai biokémikus, aki 1997 óta a kémiai Nobel-díj birtokosa, a legfiatalabb az idén tizennyolc éves, Nobel-békedíjas Malala Juszufzai.

A többszörösen kitüntetettek sorát a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) vezeti, a genfi székhelyű humanitárius szervezet háromszor (1917, 1944, 1963) kapta meg a Nobel-békedíjat.

A néhai brit miniszterelnököt, Sir Winston Churchillt a közhiedelem Nobel-békedíjasként tartja számon, pedig 1953-ban irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki „mesteri történeti és életrajzi műveiért és a magasabb rendű emberi értékek védelmében kifejtett szónoki tevékenységéért”.