Krónika

A Stonehenge szerelmi zálogul

Eredetileg függönyért indult az aukcióra

Éppen száz évvel ezelőtt történt, hogy egy angol ügyvéd, bizonyos Cecil Chubb nemes egyszerűséggel megvásárolta Anglia egyik jelképét. A Stonehenge egyes feltételezések szerint a feleségének szánt ajándék volt, mások úgy vélik, félelmében vásárolta meg, nehogy egy amerikai lecsapja a kezéről – mármint az építményt.

cecil chubb
Cecil Chubb és neje, Mary
Nem pusztán néhány tömb egymásra rakva. Az angol nemzettudat egyik kősziklája, 1986 óta a világörökség része. Nehéz elképzelni, hogy a Stonehenge egykoron egyetlen ember tulajdonát képezte, pedig így volt. A BBC a száz éves évforduló alkalmából emlékezett meg az ügyvédről, aki 1915. szeptember 21-én vásárolta meg az őskori építményt.

A legvalószínűbbnek tűnő teória szerint Chubb a feleségének szánta, mintegy romantikus gesztusként, van aki azonban úgy véli: azért csapott le a Stonehenge-re, nehogy egy amerikai megkaparinthassa a britek büszkeségét.

Akárhogy is, hatezer-hatszáz fontot fizetett az építményegyüttesért egy Sulsbury-ben tartott aukción, ahogyan ő mondta, szeszélyből. Akár szerelmi zálog volt, akár nem, neje kevéssé örült a vásárnak, pláne, hogy eredetileg néhány függönyt tervezett beszerezni.

Chubb azonban nem bizonyult túl önzőnek, három évvel a vásárlás után közkinccsé tette az ikonkikus építményt, amiért el is nyerte jutalmát. David Lloyd George akkori miniszterelnök címet adományozott neki, így lett hivatalos megszólítása Sir Cecil Chubb, Stonehenge első baronetje.

Az alacsony sorból származó ex-Stonehenge tulajdonos azért a kitüntető cím birtokában sem felejtette el, honnan jött. Az adományozáskor kikötötte, hogy a történelmi építmény látogatása nem kerülhet kimagasló összegbe. A községi tanáccsal kötött megegyezés végül azt mondta ki: a Stonhenge megtekintése a helyieknek nem kerül egy shillingjébe se.