Krónika
Póznára erősített kanóc lobbantotta fel a fényt
A Rákóczi úton 1856. december 24-én gyulladtak ki az első gázlámpák

Magyarországon alig kilenc évvel a világ első utcai gázlámpáinak megjelenése után, 1816-ban adott fényt az első gázlámpa: Tehel Lajos, a Magyar Nemzeti Múzeum természettárának őre az akkori múzeumépület homlokzata előtt gyújtotta be. Ezt a lámpát – amely sokáig az egyetlen volt Pesten – házilag készített légszesszel működött. Először 1838. március 9-én világították ki gázlámpákkal a pesti Nemzeti Színházat, de a közönséget a premier megdöbbentette, mert „világító ereje a pislogáson túl nem terjedt, bűze azonban elhatott Óbudáig”.
A Triesti Általános Osztrák Gáztársulat 1855-ben a Lóvásár (ma II. János Pál pápa tér) téren megépítette első gázgyárát, a Légszeszgyárat. Az első közterületi gázlámpák 1856. december 24-én gyulladtak ki a Belső Kerepesi (Rákóczi) úton és a Bel- és Lipótváros utcáiban és középületeiben. A közterületeken hamarosan 838 lámpát szereltek fel. Buda és Pest 1873-as egyesítésekor Pest utcáit már 1669, Budáét pedig további 501 ilyen fényforrás világította meg, de ezek számát a lakásokban negyvenötezerre becsülték.
A lámpagyújtogatók – akik a boldog békeidők hangulatát csempészték a nagyvárosba – hangulatos mesterségét több könyvben is megemlítették. A hosszú póznával felszerelkezett „fénycsinálók” alkonyatkor megjelentek a kijelölt gyülekezőhelyükön, és amikor a városháza tornyában az őr megadta az indulásra a jelet, mindegyikük a körzete felé vette útját. Póznájuk végén kis rézkampó volt, amellyel kinyithatták a gázvezeték kallantyúját, és borszeszlángba itatott kanóccal lángra lobbantották a kiáramló gázt.
Érdekes, hogy míg vidéki városainkból az elektromos hálózat kiépítésével szinte azonnal eltűnt a gázüzemű közvilágítás, addig Budapesten a gázlámpákat sokkal később és lassabb ütemben vezették ki a közvilágításból. Ennek oka az volt, hogy a nagyobb számú fővárosi lámpagyújtogatók erősebb érdekérvényesítő képességgel rendelkeztek. Működő gázlámpák vannak ma is a budai Várban, a Műegyetem előtt, a Margit-szigeten, a Lukács fürdő előtt és a Gázművek múzeuma udvarán.