Krónika

A brit nemzeti mitológia része lett a nagy vonatrablás

Két kesztyűvel és zseblámpával állították meg a pénzt szállító szerelvényt a banditák

Ma van a nagy angliai vonatrablás évfordulója. Bár azelőtt és azóta is raboltak nagyobb összeget, az akció hollywoodi filmekbe kívánkozó módszere megragadta az emberek fantáziáját. A tettesek 2 millió 631 ezer 684 fonttal távoztak a helyszínről.

A brit nemzeti mitológia része lett a nagy vonatrablás
A leghíresebb bandatag, Ronald Biggs megszökött a börtönből
Fotó: AFP/Antonio Scorza

A Glasgow-ból Londonba tartó postavonat 1963. augusztus 8-án hajnali háromkor Sears Crossingnál piros jelzést kapott és megállt – mint később kiderült, a rablók két kesztyű és elemlámpa segítségével szabadról pirosra állították a szemafort. A banditák, miután árokba lökték a fűtőt, lekapcsolták a mozdonyt és a pénzt szállító első két kocsit. Az ellenkező masinisztát egy ólomcsővel fejbe vágták (ő volt a támadás egyetlen sértettje), és arra kényszerítették, hogy a csonka szerelvényt mintegy fél mérfölddel tovább vezesse. Itt a pénzes vagont feltörték, a benne tartózkodó négy vasutas ártalmatlanná tétele után a zsákokat teherautóra pakolták és távoztak. Az olajozottan zajló akció húsz percig tartott. A Scotland Yard hatalmas erőket mozgatott meg, ezen felül 260 ezer fontot ajánlott fel a nyomravezetőknek, ami meghozta az eredményt. A rablók a tett elkövetése után egy bérelt farmon húzták meg magukat, de egy gyanakvó szomszéd értesítette a rendőrséget, amelyik letartóztatta a tizenöt fős banda tagjainak többségét. A pénznek csak a töredéke került elő.

Az értelmi szerző Reynoldsot 1968-ban kapták el, ő tíz évet ült, a kisstílű tolvaj és volt bokszoló Ronald „Buster” Edwardsnak a rablás után sikerült elhagynia az országot, ő három évig Mexikóban bujkált, majd feladta magát, ezután kilenc évet töltött a rácsok mögött. A vonatrablók perét 1964-ben folytatták le, a tizenegy vádlottra összesen több mint háromszáz év börtönbüntetést szabtak ki.

A rablók közül a legnagyobb hírnévre Ronald Biggs tett szert, aki a vasutasnak okozott sérülés miatt a legsúlyosabb, harmincéves büntetést kapta. Biggs tizenöt hónap után megszökött a börtönből. Párizsban új arcot szabatott magának, s előbb Ausztráliába, majd Brazíliába ment, mivel a dél-amerikai országnak nem volt kiadatási szerződése Nagy-Britanniával. Miután gyermeke született egy brazil nőtől, végleg elhárult feje fölül a veszedelem, hogy hazazsuppolják. Népszerűségét kihasználva megírta emlékiratait, rockegyüttesekkel lépett fel, sőt, még lakásriasztó rendszert is reklámozott Hívja fel a tolvajt! szlogennel. Idősen és betegen 2001-ben önként hazatért, ahol azonnal börtönbe dugták. A férfi végül 2009-ben kiszabadult.

Az ötletadó és szervező Bruce Reynolds, Buster Edwards Ronnie Biggs valóságos népi hős lett. A brit nemzeti mitológiába bekerült nagy vonatrablásnak számos irodalmi és filmes feldolgozása született.