Krónika

Partot ért Barry

Az amerikai Louisiana belseje felé haladó trópusi vihar tizenegymillió embert veszélyeztet, ám New Orleansnek nem kell a Katrina hurrikánhoz hasonló pusztítástól tartania

Az Egyesült Államokban, a louisianai Intracoastal City közelében partot ért a hétvégén a trópusi viharrá enyhült, Barry névre keresztelt vihar, amely így is katasztrofális pusztításokkal fenyeget.

Partot ért Barry
Tóvá változott Mandeville. A lakók csak kenuval tudják megközelíteni otthonaikat
Fotó: AFP/Scott Olson

Az amerikai országos Hurrikánközpont (NHC) korábbi beszámolói szerint a Barry egyes kategóriájú hurrikánná fejlődött útban a louisianai partok felé, a viharral érkező legerősebb széllökések akkor elérték az óránkénti 120 kilométeres sebességet is. Életveszélyes vihardagályra figyelmeztettek Louisiana és Mississippi partjainál, valamint heves esőzésekre, hirtelen áradásokra, erős, fákat kicsavaró és áramszünetet okozó szelekre.

A parti őrség több mint egy tucat embert mentett ki a New Orleanstól délre található Isle de Jean Charles szigetén, ahol a víz szintje olyannyira megemelkedett, hogy egyes lakosok a háztetőkre voltak kénytelenek menekülni. Mandeville településen a heves esőzésektől tóvá változtak az utcák. Egy helyi férfi, Ludovico Torri szombat reggel arra ébredt, hogy házuk ajtajáig ért a víz, így családjával az otthonukba szorultak, mások úgy döntöttek, hogy inkább elhagyják lakásaikat. „A következő napok kihívások elé állítanak minket, de bízom benne, hogy megbirkózunk vele” – mondta a CNN-nek John Bel Edwards az állam kormányzója.

Bár a Barry később 96 kilométeres széllökésekkel trópusi viharrá gyengült, és az állam belseje felé haladva tovább veszített az erejéből, így is körülbelül tizenegy millió embert veszélyeztet. Vasárnap reggel több mint 130 ezer fogyasztó volt áram nélkül Louisiana-ban, ezreket evakuáltak. Eközben úgy tűnik, a vihar az állam legnagyobb városára, New Orleansra nem fog lecsapni. A nagyvárosban a 2005. augusztusi Katrina hurrikán után megerősítették az árvízvédelmet. A Katrina az Egyesült Államok történetének legpusztítóbb vihara volt: több, mint ezerötszáz emberéletet követelt a Mexikói-öböl partján fekvő négy szövetségi államban; a legnagyobb károkat Louisianaban és Mississipiben okozta, New Orleans nyolcvan százalékát elöntötte az ár.

Sötétbe borult New York, leállt a metró

Mintegy hetvenezer ember maradt áram nélkül szombat este New Yorkban. Leállt, illetve akadozott a metró közlekedés, és emberek ragadtak a liftekben. Nem működtek a forgalmi jelzőlámpák sem, ami a felszíni közlekedést nehezítette. A BBC hírportáljának beszámolója szerint a Con Edison helyi elektromos művek azt közölte, hogy egy transzformátorállomás volt az áramkimaradás oka a város 64. utcájában, amely Manhattan negyed középső és felső nyugati részében jelentett gondot. Később az érintett hat körzetből ötben visszatért az áram. Bill de Blasio, New York polgármestere Twitter-üzenetében azt írta, hogy műszaki hiba miatt borult sötétségbe a város. Az egyik emlékezetes áramkimaradás New Yorkban 1977-ben volt, amikor a sötétséget kihasználva nagyon sok betörés és gyújtogatás történt. Huszonhat évvel később, 2003 augusztusában is volt egy jelentősebb áramkimaradás az amerikai nagyvárosban.

Kapcsolódó írásaink

Turisták vesztek oda a görög viharokban

ĀA Chalkidiki-félszigeten jelenleg több tízezer kelet-európai tölti szabadságát, a gyönyörű tengerpartja miatt népszerű Sarti üdülőfalut nyaranta rengeteg magyar is felkeresi