Határon túl

Újabb panasz Brüsszelnek

George Maior: A román hírszerzés azon van, hogy ne lehessen kierőszakolni a területi autonómiát

Az Európai Bizottsághoz fordul a civilszervezetek iránti aggodalmában az Együtt–PM. Romániában különböző tanulságokat vonnak le Orbán Viktor tusványosi szavaiból.

tusvanyos
Antal Tibor tusnádfürdői polgármester Tőkés László EP-képviselővel és Orbán Viktor miniszterelnökkel Tusványoson (Fotó: MTI/Beliczay László)

Az Együtt–PM szövetség „nem fogja hagyni, hogy Orbán Viktor putyini bábállamot csináljon Magyarországból” – írta hétfői közleményében Karácsony Gergely és Szigetvári Viktor. „Minden eszközzel, minden eddiginél keményebben fogunk küzdeni, hogy felépítsük a rendszert elutasító ellenállást, megdöntsük az Orbán-uralmat, és helyreállítsuk a jogállamot” – fenyegettek az ellenzéki párt társelnökei, akik ennek jegyében az Európai Bizottsághoz fognak fordulni. Mint írták, a kormányfőnek a 25. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szombati napján tartott beszédével „valami eltört”, s most Brüsszel segítségére van szükségük a független civilszervezetek „üldöztetése” miatt.

Orbán Viktor tusványosi szavai nemcsak Budapesten, hanem Bukarestben is visszhangra találtak. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatóját egy román hírportál interjúvolta meg, egyebek mellett Orbán politikájáról, „amellyel megpróbálja visszaadni a magyarok meggyőződését, hogy ők egy fontos dolgok megvalósítására képes nagy nemzetet alkotnak”. „Azon vagyunk, hogy ne lehessen kierőszakolni a területi autonómiát és más olyan dolgokat, amelyekre a szomszédainknak ez az új, nemzetinek nevezett politikája irányul” – válaszolta George Maior, aki ugyanakkor tisztségéből adódóan nem akarta kommentálni a magyar kormányfő szavait. Az SRI vezetője hibának tartja azokat a kísérleteket, hogy „a 19. századra emlékeztető nacionalizmussal próbálják feléleszteni a nemzeti büszkeséget a 21. század globalizált világában”, de mint mondta, nem feltétlenül Orbánra utal.

A magyar miniszterelnökkel példálózott a liberális Adevarul blogrovatában Marius Diaconescu történész is, szerinte azonban Romániának tanulnia kell abból, hogy Magyarország hogyan védi meg határon túli nemzettársait. A bukaresti tudományegyetem oktatója szerint a román hatóságok nem védik meg az ukrajnai románokat, amikor útlezárásokkal tiltakoznak azért, hogy fiataljaikat ne vigyék el katonának Kelet-Ukrajnába. A magyar állampolgárság sokkal könnyebben megszerezhető, mint a román, Budapest pedig támogatja a magyar kulturális programokat, és azokat a családokat, amelyek magyar iskolákba járatják gyerekeiket – állapította meg Diaconescu, aki szerint a románok hazafisága magyarellenes, de megfeledkezik a Románia körül élő románokról.


Külföldi dicséret és aggodalom
Magyarországon a vallásszabadság kormány általi tiszteletben tartásának terén javulás volt megfigyelhető – Orbán Viktor például zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben –, de negatív fejlemények is észlelhetők, például megpróbálták tisztára mosni a második világháborús korszak több, antiszemitának tartott szereplőjének hírnevét - állapította meg az amerikai külügyminisztérium a 2013-ra vonatkozó éves nemzetközi vallásszabadságról szóló jelentésében. Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális területért felelős alelnöke blogjában sérelmezi, hogy a reklámadót jelentősebb vita vagy egyeztetés nélkül fogadta el a parlament.