Határon túl

Székely szabadság napja: Hatvanhét bírság visszavonását kérik

A megbírságoltak közül négyen részt sem vettek a felvonuláson - állítja az ügyvéd

A székely szabadság napján tartott marosvásárhelyi felvonulás szervezéséért, illetve a felvonuláson való részvételért kiállított hatvanhét bírságolási jegyzőkönyv megsemmisítését kérte a marosvásárhelyi bíróságtól az érintettek ügyvédje.  

Kincses Előd ügyvéd - aki maga is a megbírságoltak között van - elmondta: külön keresetet nyújtott be Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke nevében, külön negyvenkét személy nevében, akiket egyebek között az esemény szervezéséért bírságolt meg a csendőrség, és külön huszonnégy személy nevében, akiket a megmozduláson való részvétel és csendháborítás miatt bírságoltak meg. Hozzátette, hogy védencei közül négyen részt sem vettek a tiltakozáson.

Az MTI-nek eljuttatott periratokban az ügyvéd formai és tartalmi kifogásokat egyaránt megfogalmazott. A formaiak között azt hangsúlyozta, hogy a kiállított jegyzőkönyvet sem a megbírságolt személyekkel, sem tanúkkal nem íratták alá, ezért ezek - megítélése szerint - semmisnek minősülnek.

A szervezés miatt megbírságoltak keresetében arra hivatkozott, hogy a rendezvényt a Siculitas Egyesület szervezte, és ha a hatóságok törvénytelennek tekintették a megmozdulást, csakis az egyesületet kellett volna emiatt felelősségre vonniuk.

A rendezvényt a jogi személyiséggel nem rendelkező SZNT nevében a szintén Izsák Balázs által vezetett Siculitas Egyesület jelentette be, és ez az egyesület egyeztetett a lebonyolításról a hatóságokkal.

A kereset arra is kitér, hogy Marosvásárhely polgármestere nem tiltotta be a rendezvényt. Ez - a panaszosok álláspontja szerint - azt jelenti, hogy a polgármester tudomásul vette a tiltakozást.

A részvétel és csendháborítás miatt megbírságoltak keresetében egyebek között az áll, hogy a hatóság önkényesen válogatott a tüntetők ezrei közül, és annak ellenére bírságolt, hogy a csendőrségi szóvivő a helyszínen kijelentette: incidensek nélkül zárult a megmozdulás.

Kincses Előd egyértelműnek tartotta, hogy a bírságok nagy száma mögött a hatóság megfélemlítő szándéka húzódik meg.

A csendőrség március 17-én közleményben tudatta: nyolcvannégy embert bírságolt meg összesen 70 800 lej (4,95 millió forint) értékben a székely szabadság napján rögzített videofelvételeinek tanulmányozása után. A közlemény szerint ötven embert azért bírságoltak meg összesen 61 ezer lej (4,27 millió forint) értékben, mert az érintettek „be nem jelentett, be nem iktatott vagy tiltott tömegrendezvényt szerveztek, és szervezőként nem léptek fel a tömegrendezvény megszakítása érdekében akkor, amikor azt tapasztalták, hogy a közrend és a csend megzavarására alkalmas cselekedetek történtek”. Harmincnégy résztvevő nevére csendháborításért állítottak ki bírságot összesen 9800 lej (686 ezer forint) értékben.

A március 10-én tartott marosvásárhelyi megemlékezésen, felvonuláson és tiltakozáson a szervezők becslése szerint mintegy tizenötezer tüntető követelt autonómiát Székelyföldnek.