Határon túl

Schiffer András: Hajmeresztő Brüsszel követelőzése

Erdélyben nem vadászik szavazatokra az LMP

 schifferSchiffer András (Fotó: Horváth Péter Gyula)
– Áttekintve az idei Tusványos közszereplőinek listáját, szembetűnő, hogy csak az LMP képviseli a magyar ellenzéket a szabadegyetemen.
– Mi elmegyünk mindenhova, ahova meghívnak bennünket. Szomorúnak tartom, hogy egy ilyen rendezvényen nincs ott valamennyi magyar párt. Ideje lenne felfedezni azt, hogy vannak közös, a pártokon átívelő nemzeti érdekek. Ilyen az, ha van egy ilyen nagy rendezvény a határon túl, akkor a maga sokféleségében legyen itt a magyarság minden részének képviselője.
 
– Van benne némi opportunizmus is, hogy ön eljött, vagy teljesen őszintén gondolja azt, hogy a határon túli magyarokkal a Fideszen kívül is foglalkozni kell?
 –   Miféle opportunizmusra gondol?

 –   Például szavazatvadászatra.
 –   Nézze, ez nem opportunizmus, csak a kérdésfelvetés eléggé vicces. Például, ha szavazatvadászatról lenne szó, akkor biztos, hogy nagy ívben elkerülnénk Erdélyt, hiszen a legutóbbi parlamenti választáson talán ha ötszáz voksot kaptunk a határon túlról, miközben kilencvenöt százalékot a Fidesz zsebelt be. Egy zöldpárt mindig elkötelezett a helyi közösségek önrendelkezési szabadsága, a különböző kisebbségi autonómiatörekvések mellett. Ez így van Európában és Magyarországon is. Másrészt ez erkölcsi kérdés is. Tehát az, hogy a nemzetpolitikában próbáljuk meg azt megkeresni, ami összeköti a Kárpát-medence magyarságát, ami teljesen természetes dolog.

 – Milyen jellegű autonómiaharc az, amit az LMP fel tud vállalni?
 – Mi támogatjuk az SZNT, azaz a Székely Nemzeti Tanács autonómiakoncepcióját, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy egy olyan önrendelkezési tervvel kellene az erdélyi magyarság szervezeteinek együttesen kiállniuk, amellyel az összes itteni nagyobb magyar alakulat egyetért. Nem Budapestről kell megmondani, hogy Székelyföldön vagy Kárpátalján mikor, milyen autonómiára van szükség. Az LMP elkötelezett abban, hogy minden ilyen törekvést támogat, nemcsak a Kárpát-medencében, hanem szerte a világon.

 – Meglepő fordulat az is, ahogyan kiálltak most az SZNT mellett.
 – Mert meglepő volt az is, ahogyan az Európai Bizottság reagált. Hajmeresztő, hogy európai szerv arra inti egy jogvitában a vele szemben álló felet, hogy a per iratait ne tegye közzé. Egyébként pedig az a dolgunk magyarként és ökopártként, hogy egy kisebbségi szervezet, egy kisebbségi kezdeményezés mellett kiálljunk.

 – Most, hogy az LMP-nek is van európai parlamenti képviselője, mire számíthatnak önöktől a határon túli magyarok?
 – Például arra, hogy mi leszünk az egyetlenek, akik következetesen kiállnak az autonómiáért. Az nem megy, hogy más mércével mérünk a Kárpát-medencén belül, és megint más mércével pár ezer kilométerrel odébb. Rontja a magyar kisebbségpolitika esélyeit, ha közben a magyar kormány olyan diktatúrákkal boltol, amelyek saját területükön következetesen elnyomják a vallási vagy etnikai kisebbségeket.

 – Megszívlelendőnek tartja Orbán Viktornak azt a figyelmeztetését, hogy minden magyar EP-képviselőnek a haza érdekében kellene tevékenykednie?
 – Az EP-ben a hazai és határon túli magyar képviselőknek nyilván jó lenne, hogyha együttesen képviselnék a magyar érdeket. Viszont ennek a nulladik feltétele az, hogy a Fidesz ne erőből próbálja meg érvényesíteni a többségét. Jó, hogy a miniszterelnök ezt mondja, de ehhez az első lépést neki kell megtennie.