Határon túl
Potápi Árpád: Hinni kell a közös jövőben
Az államtitkár a Drávaszögbe látogatott
Szent István király olyan széleskörű tiszteletet vívott ki magának, hogy ereklyéit, arannyal díszített szobrait a zágrábi székesegyháztól a budapesti Szent István Bazilikáig, a németországi aacheni dómtól a dubrovniki székesegyházig becses kincsként őrzik - hangsúlyozta.
Mint fogalmazott: "koronája egész országunk jelképe, a teljes nemzet kifejezője".
Az államtitkár emlékeztetett, hogy ezer esztendővel ezelőtt Magyarország vármegyéit létrehozó, egyházát megalapító István király szilárd és időtálló államot szervezett. Hiszen István korának fontosabb európai államai: a Bizánci és a Német-római Birodalom vagy a Kazár Kaganátus, már rég a múlté - tette hozzá.
Országok és népek sora tűnt el azóta Európa térképéről - jelentette ki, majd hozzáfűzte: ezzel szemben az István király alapította Baranya megye vagy a pécsi püspökség ma is létezik.
"Ennek köszönhetjük, hogy ezen a napon Szent István ünnepét itt, Kiskőszegen, együtt, magyarul ünnepelhetjük, éppúgy, mint ahogy teszik ezt nemzettársaink szerte a Kárpát-medencében, vagy a diaszpóra magyar közösségeiben" - húzta alá.
Kiemelte, hogy ma, 2016-ban, ezen hagyatékra emlékezve kaptunk útmutatást első királyunktól: "küzdeni hazánkért, kitartani és hinni a nemzet jövőjében".
Potápi arra ösztökélte a horvátországi magyarokat, hogy vegyenek részt a horvátországi, szeptember 11-i előre hozott parlamenti választásokon, válasszák a magyar listát és szavazzanak a HMDK-ra.
"A horvátországi magyarság jövője fontos a magyar kormány és a nemzet számára" - mondta.
A politikus szerint lényeges, hogy a HMDK-ban, amely a délszláv háború idején egyedül állt ki a magyar közösségért, ma is megvan a nemzeti elhivatottság.
Az államtitkár jelezte, hogy Európában elsőként Magyarországon hívnak minden állampolgárt, hogy az október 2-ai népszavazáson álljon ki a Szent István értékű Európáért. A politikus arra buzdította a horvátországi magyar állampolgárokat, hogy szavazatukkal ők is járuljanak hozzá a kvótareferendum sikerességéhez.
"Ne engedjük, hogy kényszerbetelepítéssel verjék szét hazánkat és változtassák meg Európa vallási, etnikai és kulturális térképét" - fogalmazott a nemzetpolitikáért felelős államtitkár.