Határon túl

Megnyílt a kiállítás, amely bemutatja Márton Áron harcait

Betekintés nyújtanak az erdélyi püspök munkájába

Márton Áron püspök a kisebbségi létet vállalva szállt szembe a kommunista hatalommal, kérte számon a magyarság törvényes jogainak érvényesülését akkor is, amikor tudta, hogy az igazság kimondásáért ellehetetlenítés és börtön vár rá – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár csütörtökön Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztérium aulájában látható tárlat megnyitóján. A kiállítás a Márton Áron-emlékév alkalmából az erdélyi katolikus püspök kiemelkedő külpolitikai horderejű értekezéseit és leveleit mutatja be.

Az államtitkár úgy fogalmazott, Márton Áron nemcsak a magyar nemzet ügyét viselte a szívén, hanem kiállt a görögkatolikusok üldözésével szemben, felemelte szavát a zsidók deportálása ellen, és támogatta, gyámolította a munkatáborokba elhurcolt reményvesztetteket is. Hozzátette, Márton Áron személyének, munkásságának széles körű bemutatása a magyarság közös érdeke, ezért az idén számos magyarországi és határon túli programmal emlékeznek a püspökre az emlékév keretében, amelynek megrendezésére nyolcvanmillió forintot nyújt a költségvetés.

A gyulafehérvári római katolikus főegyházmegyét 1939 és 1980 között vezető Márton Áron a 20. századi erdélyi magyar közélet egyik legkiemelkedőbb alakja volt. A Csíkszentdomokoson született püspöknek 1999-ben a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet a Világ Igaza címet adományozta.

Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy a fiatalokkal is megismertessék Márton Áron életútját, ezért ennek a korosztálynak is számos programot kínálnak. Ide kapcsolódik még, hogy tegnap Budapesten meghirdették a 2016 – a külhoni fiatal magyar vállalkozók éve program pályázatait Budapesten, a jelentkezéseket az 525 millió forintos keretre július 15-ig várják. Potápi Árpád János az erről tartott sajtótájékoztatón elmondta, az a cél, hogy támogassák a szomszédos országokban működő fiatal magyar vállalkozók eszközeinek beszerzését, vállalkozásainak fejlesztését.