Határon túl

Közös szakmai fórumot tartottak a magyarországi és a vajdasági vállalkozások

Oláh Zsanett: Az MNKH a helyi cégekkel közösen törekszik a régió gazdaságának fejlesztésére

Agrár- és élelmiszeripari konferencia 2017 címmel szakmai fórumot rendezett Szabadkán a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Magyarország szabadkai főkonzulátusával, annak érdekében, hogy a meghirdetett gazdaságfejlesztési program forrásait a lehető leghatékonyabban használják fel - közölte a kereskedőház szerdán.

A rendezvényen mintegy 200 magyar és szerb cégvezető vett részt. A közlemény szerint az idei év áttörést jelent az anyaországi és a vajdasági magyar vállalkozások közötti 
együttműködésekben, annak a 40 milliárd forintos támogatásnak köszönhetően, amelyet a magyar kormány által indított gazdaságfejlesztési program keretében hívhatnak le a délvidéki magyar tulajdonú gazdasági társaságok.

A források felhasználásával a helyi cégek képessé válnak modernizálni vállalkozásukat, bővíteni üzemi és gyártókapacitásukat, amelyek új lendületet adnak a térség gazdasági felzárkóztatásához - közölte az MNKH.

A külképviseleti irodákon keresztül az MNKH napi szintű kapcsolatot tart a helyi gazdaság legfontosabb szereplőivel, akikkel közös cél, hogy a most megnyílt források felhasználásával hozzájáruljanak a vajdasági magyarság életszínvonalának növeléséhez, a régió megtartóerejének fokozásához - idézi a közlemény Oláh Zsanettet, a MNKH vezérigazgatóját.

A közleményben kiemelték: Magyarország nagy hangsúlyt fektet a nyugat-balkáni országok európai uniós integrációjának támogatására, ezen belül is a 250 ezres magyar lakosságot számláló Szerbia csatlakozására.

A két ország közötti erősödő együttműködést jelzi, hogy Magyarország és Szerbia között 2016-ban csaknem 600 milliárd forint volt a kétoldalú kereskedelmi termékforgalom értéke, ami több mint 40 milliárd forintos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. 

Szerbia Magyarország legjelentősebb nyugat-balkáni partnere, így az MNKH két külképviseleti irodát nyitott - Szabadkán és Újvidéken -, amelyek feladata a határokon átnyúló gazdaságfejlesztés mellett a sikeres exporttevékenység megkezdéséhez szükséges tudás és kapcsolatrendszer biztosítása a magyar vállalkozások számára - áll a közleményben.