Határon túl
Az RMDSZ-en múlhat a román politika jövője
A kérdés: jobb- vagy baloldali vezetése lesz-e az országnak

A koalíciós pártok esetében az INSCOP első ízben mérte külön a PSD-t és Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes pártját, a Románia Haladásáért Országos Szövetséget (UNPR), amely még nem indult önállóan a választásokon, hanem a PSD választási szövetségeseként szerzett parlamenti képviseletet. A szeptember közepén készült felmérés szerint az UNPR önállóan is bejutna a parlamentbe a voksok 5,1 százalékával. Az Adevarul ezt főleg annak tulajdonítja, hogy a nyár folyamán - a júliusban ideiglenes kormányfői tisztséget is betöltő - Oprea a román politikai élet meghatározó szereplőjévé vált és nagyobb ismertségre tett szert.
A PSD-re a választók harmincöt százaléka voksolna. Ez a párt idei legrosszabb eredményének tűnhet, de figyelembe véve, hogy eddig az UNPR-vel együtt ért el harminchét-harmincnyolc százalékos támogatottságot, a mostani eredmény az idei legjobbnak tekinthető. A román jobboldal - Klaus Iohannis tavalyi államfővé választása nyomán szerzett - előnyének csökkenését jelzi az is, hogy a PNL negyvennégy-negyvenöt százalékról csúszott vissza a mostani negyvenkét százalékra.
Az Adevarul szerint az utóbbi időben alakult pártok vagy már csalódást okoztak a választóknak, vagy még nem volt alkalmuk ismertté válni, és ezzel magyarázható, hogy egyikük támogatottsága sem közelíti meg a parlamenti bejutási küszöböt.
Románia visszatért a megyei pártlistás arányos választási rendszerhez ötszázalékos küszöbbel. A bejutási küszöbhöz közel álló két párt közül csak az RMDSZ lehet biztos abban, hogy bejut a parlamentbe, mivel a választási törvény a regionális pártok képviselethez jutását alternatív küszöbbel könnyíti: azok az - országos szinten öt százalék alatt teljesítő - politikai alakulatok is bejutnak a parlamentbe, amelyek négy megyében megszerzik a voksok legalább húsz százalékát.