Határon túl
Az Erdélyi Magyar Néppárt jó alapnak tartja választási eredményét
Szövetségesével együtt 240 helyi képviselői mandátumot szerzett a párt
A testület Kolozsváron értékelte a párt választási szereplését. A közlemény szerint megállapították: a négy évvel ezelőtt elért 230 önkormányzati képviselői mandátum megtartásán túl az öt, néppárti támogatással megszerzett polgármesteri mandátum jó alapot szolgáltat a következő négy évben az önkormányzati építkezéshez.
A Központi Választási Hivatal (BEC) végleges adatai szerint az önkormányzati választásokon egyedül nem szerzett polgármesteri mandátumot az EMNP, a Magyar Polgári Párttal (MPP) együtt viszont két településen nyert. A helyi tanácsokon kétszázhét EMNP-s képviselő lesz, az MPP-vel közösen pedig további hét mandátumot szerzett a párt.
Más színekben induló politikusokat zárhatnak ki a pártból
A testület megvonta a politikai bizalmat a párt több volt vezetőjétől. Így döntöttek a kolozsvári Gergely Balázs esetében, aki az RMDSZ listáján indult önkormányzati képviselői mandátumért, eleget téve az erdélyi magyar történelmi egyházak felkérésének. A közlemény szerint Gergely Balázst azért szankcionálták, mert az EMNP jelöltjei ellen kampányolt.
Szintén a fegyelmi ügyek között tárgyalták a marosvásárhelyi Portik Vilmos helyzetét, aki a választások előtt visszalépett az EMNP jelöltlistájáról, és ezzel az országos elnökség szerint cserbenhagyta a néppárt választóit, valamint a pártot. A Hargita megyei Sorbán Attilától azért vonták meg a politikai bizalmat, mert a nyilvánosság előtt valótlanságot állított. Ő a június 5-i helyhatósági választások után az EMNP választmányi elnökeként a párt elnökségének lemondását követelte.
Az EMNP elnöksége szerint Sorbán Attila visszaélt a választmányi elnöki tisztség használatával, ugyanis azt már tavaly óta nem tölti be. Hasonlóképpen döntöttek a brassói Toró Tamásról, aki az EMNP testületi jóváhagyása nélkül került fel az RMDSZ önkormányzati listájára. A döntés szerint a szóban forgó személyek nem jeleníthetik meg és nem képviselhetik semmilyen kérdésben a néppárt hivatalos álláspontját, tagsági viszonyukról az illetékes területi testületek fognak dönteni.
Az EMNP országos elnöksége szorgalmazza, hogy induljon párbeszéd a romániai magyar pártok között az őszi romániai parlamenti választásokról, hiszen a helyhatósági választásokon a magyar szavazóbázis tovább fogyott: a legutóbbi választáshoz képest mintegy százhétezer magyar szavazattal kevesebb gyűlt össze az erdélyi magyar pártok listáira – áll a közleményben.