Határon túl

Alakul a bukaresti kormány

A szociáldemokraták koalíciós megállapodást kötöttek a liberális ALDE-val - Az RMDSZ alkalmi együttműködésről tárgyal

A közös kormányzásról írt alá koalíciós megállapodást hétfőn a romániai választásokon győztes Szociáldemokrata Párt (PSD) a Liberálisok és Demokraták Szövetségével (ALDE).

Liviu Dragnea, a PSD elnöke és Calin Popescu Tariceanu az ALDE társelnöke a megállapodás aláírását követően elmondta: a koalíció közös kormányfőjelöltjére a PSD tesz javaslatot, és - bár Klaus Iohannis külön-külön hívta őket egyeztetni - közösen akarnak megjelenni az államfő által szerdára meghirdetett kormányalakítási konzultáción.

A négy évre szóló szerződés szerint a koalíciós pártok parlamenti súlyuk arányában vesznek részt a leendő kormányban.

A négy évre szóló szerződés szerint a koalíciós pártok parlamenti súlyuk arányában vesznek részt a leendő kormányban. A két párt a teljes kormányzati intézményrendszerben és annak megyei kirendeltségeinél ugyanolyan arányban fog osztozni a tisztségeken.

A megállapodás csak általánosságban beszél a parlamenti tisztségekről, de a bukaresti sajtó tudni véli, hogy az ALDE megtarthatja a szenátus elnöki tisztségét Tariceanu számára, míg a képviselőház élére a PSD jelöl elnököt, vélhetően Dragnea személyében.

Dragnea megerősítette múlt heti bejelentését, miszerint parlamenti együttműködést ajánlanak a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ). Ez azt jelentheti, hogy az RMDSZ nem kap miniszteri tárcákat, de parlamenti támogatása fejében elérheti, hogy egyes törvénykezdeményezéseit a PSD-ALDE koalíció támogassa, vagy legalábbis a koalíciós pártok figyelembe vegyék a magyar érdekképviselet javaslatait a kormányzati projektek kidolgozásánál.

Dragnea a hétfői sajtóértekezleten nem részletezte, milyen megállapodást ajánlanak az RMDSZ-nek, csak annyit mondott: ha sikerült megegyezniük, írásba foglalják a megállapodás részleteit.

Klaus Iohannis államfő keddre hívta össze a december 11-én megválasztott új román parlament alakuló ülését, szerdára és csütörtökre pedig kormányalakítási konzultációra hívta a parlamenti pártokat törvényhozási súlyuk sorrendjében.

A PSD-nek 221, az ALDE-nak 29, az RMDSZ-nek 30 törvényhozója van a 465 tagú kétkamarás parlamentben. A kormány beiktatásához és a sarkalatos törvények elfogadásához minősített többségre, vagyis 233 szavazatra van szükség.

Alkalmi parlamenti együttműködésről tárgyal az RMDSZ a szociáldemokratákkal

Alkalmi parlamenti együttműködésről kezdett egyeztetéseket a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a december 11-i választásokon győztes Szociáldemokrata Párttal (PSD) - erősítette meg Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a News.ro hírügynökségnek hétfőn. A magyar érdekképviselet elnöke arra reagált, hogy Liviu Dragnea, a PSD elnöke - aki aznap a közös kormányzásról írt alá koalíciós megállapodást pártja szabadelvű szövetségével, az ALDE-val - sajtóértekezletén megemlítette, hogy parlamenti együttműködést ajánlanak az RMDSZ-nek. "Sosem utasítottam el a párbeszédet, sem Dragnea úrral, sem mással. Volt már egy megbeszélésünk, de nem jutottunk olyan következtetésre, amit a nyilvánosság elé tárhatnánk" - idézte az RMDSZ elnökét a News.ro. A politikus hozzátette: kedden, szerdán folytatják az egyeztetést. "Nem kormányzásról beszélünk. Ők (a PSD és ALDE) létrehoztak egy koalíciót, megvan a többségük, tehát csak alkalmi parlamenti együttműködésről van szó" - magyarázta az RMDSZ elnöke. Hétfői sajtóértekezletén Dragnea nem részletezte, milyen megállapodást ajánlanak az RMDSZ-nek, csak annyit mondott: ha sikerült megegyezniük, írásba foglalják a megállapodás részleteit.