Határon túl
„Akkor tudtunk előre lépni, amikor nem engedtük, hogy mások irányítsanak”
Rétvári Bence Királyhelmecen tartott ünnepi beszédet
Magyarország akkor tudott előbbre lépni, amikor maga vette kezébe saját sorsának irányítását és nem engedte, hogy azt mások tegyék - jelentette ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) parlamenti államtitkára szombaton Királyhelmecen (Královsky Chlmec).
Az EMMI államtitkára erről azon az ünnepi megemlékezésen beszélt, amelyet az 1848-49-es szabadságharc és forradalom kezdetének közelgő évfordulója alkalmából tartottak a jelentős többségében magyarok lakta kelet-szlovákiai városban szombaton.
A megemlékezés a Millenium téren, Petőfi Sándor szobrának megkoszorúzásával kezdődött, majd a Bodrogközi Magyar Közösség házában kulturális műsorral átszőtt ünnepséggel folytatódott. Az ünnepségen elhangzott köszöntőjében Rétvári Bence a márciusi ifjak az 1848-as szabadságharchoz fűzött reményeiről beszélt, rámutatva: sokuk számára a célul kitűzött szabadság csak álom volt, de olyan álom, amely később megvalósulhatott.
Az EMMI államtitkára elmondta: a magyarság a szabadságért folytatott, több évszázados küzdelmének legfőbb üzenete, hogy Magyarországnak - függetlensége és nemzeti érdekei miatt - ügyelnie kell arra, hogy soha egyetlen hatalmi központtal se kerüljön közvetlen összetűzésbe, ugyanakkor ne bízza saját sorsát egyetlen nagyhatalomra sem.
Prágában együtt emlékeztek meg a magyar és cseh szervezetek
Együtt emlékeztek meg az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról szombaton délután Prágában a csehországi magyar szervezetek.
A nemzeti ünnep alkalmából a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége (CSMMSZ), valamint a többi magyar szervezet tagjai, a prágai magyar nagykövetség diplomatái és a magyar kulturális központ képviselői koszorúkat és virágcsokrokat helyeztek el II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem Kisoldali téren lévő emléktáblájánál, amely az 1989-es rendszerváltás után a csehországi központi márciusi megemlékezés hagyományos színhelye. Az 1985-ben leleplezett tábla a későbbi nagyságos fejedelem prágai diákéveire emlékeztet.
Szesztai Dávid, a magyar nagykövetség tanácsosa az ünnepségen felolvasta Orbán Viktor miniszterelnöknek a határon túli magyarokhoz intézett üzenetét.
Az Ady Endre Diákkör az idén is többnapos „márciusi bulira” hívta meg Prágába több Kárpát-medencei magyar egyetem és főiskola diákszervezeteinek képviselőit, akik szintén szép számmal vettek részt a megemlékezésen, és koszorúkat helyeztek el a táblánál. Az ünnepségen nagyszámú magyarországi turista is megjelent, akik a szabadnapokat Prágában töltik, és értesültek az eseményről.
A magyar himnusz közös eléneklése után az ünnepség résztvevői átvonultak az Óvárosban lévő Görgey Artúr-emléktáblához, ahol szintén ünnepi megemlékezésre és koszorúzásra került sor.
Horvátország több településén is megemlékezéseket tartottak a magyar kisebbségi szervezetek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szombaton.
Csúzán koszorúztak a horvátországi magyarok
A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) Csúzán tartotta központi ünnepségét, amelyen megkoszorúzták Ács Gedeonnak, Kossuth tábori lelkészének síremlékét a csúzai református temetőben, valamint a kultúrotthon falán lévő Kossuth-domborművet. Ezt követően alkalmi műsorra került sor a művelődési ház nagytermében.
Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára ünnepi beszédében elmondta: a magyar nemzethez való tartozásnak és a '48-as örökséghez való hűségnek számos bizonyítékát adták a drávaszögi és csúzai magyarok.
Kiemelte, hogy a délszláv háború idején, mint megannyiszor a történelem folyamán, újra helyt tudtak állni, tanúbizonyságát adva emberiességnek és magyarságnak. Védték otthonaikat, hittek a gondviselésben és a jövőben, és ezért lehetett az újrakezdés valóság.
„Örömmel tapasztaljuk, hogy a horvát-magyar kapcsolatok végre új esélyt kaptak” - hangsúlyozta, majd hozzátette: „jó érzéssel tölt el bennünket, hogy Horvátország vezetése odafigyel a magyar nemzeti kisebbségre (.) a mi feladatunk élni ezzel a lehetőséggel, használni minden elérhető eszközt a magyarság jövőjének és boldogulásának biztosítására”.
Jakab Sándor, a HMDK elnöke beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a horvátországi magyarság a leggyorsabban fogyó nemzetrész, és kiemelte: a fiatalokra – „a márciusi ifjakra” - vár a nemzetfenntartás feladata.