Határon túl
A kormány támogatja a kárpátaljai jégkárosultakat
A megye kormányzója szerint az önkormányzatok szabotálhazják a kiautalást
A közlemény szerint a kormánybiztosság ezzel a kárpátaljai református és görögkatolikus egyház, valamint a Kárpátaljai Ferences Misszió Alapítvány segélygyűjtő akcióihoz csatlakozik két-két millió forinttal.
Felidézték, hogy múlt kedden jégverés pusztított Kárpátalján. A leginkább sújtott nagyszőlősi és huszti járásban az eddigi adatok szerint több ezer lakóháznak és középületnek - egyebek mellett egyházi ingatlanoknak - a tetőszerkezetében keletkeztek károk, emellett súlyos jégkár ért több száz hektárnyi gyümölcsöst és gabonatáblát.
Még nem érkezett meg a támogatás, önkormányzatok szabotálhazják a kiautalást
Nem kaptak semmilyen támogatást az ukrán államtól eddig a múlt kedden Kárpátalja közel 40 településén pusztító jégverés károsultjai, mert az érintett önkormányzatok - a megye kormányzója szerint - szabotálják a kárenyhítésre kiutalt pénzek elosztását.
Hennagyij Moszkal, Kárpátalja megye kormányzója a Moskal.in.ua hivatalos internetes oldalán megjelentetett közleményében azt írta, hogy kedd reggelig a jégverés által legjobban sújtott Nagyszőlősi járás községi és nagyközségi tanácsai (közgyűlései) egyetlen kopijkát nem osztottak szét abból a pénzből, amit az ő mint kormányzó rendelete és a nagyszőlősi járási tanács döntése alapján utaltak ki a jégkárosultaknak, jóllehet az összeg - összesen több mint kétmillió hrivnya (kb. 23 millió Ft) - még múlt pénteken megérkezett az önkormányzatok számláira. "Ha már megtörtént volna a pénz elosztása, akkor a holnapi banknyitás után az emberek kézhez kaphatnák a pénzüket" - emlékeztetett a megye első embere.
Nyilatkozatában Moszkal azt állítja, a helyi önkormányzatok azt várják, hogy helyettük a megyei vagy a járási államhatalmi szervek döntsenek a pénz elosztásáról. Úgy vélte, helyben félnek a felelősség felvállalásától, ezért szabotálnak, és másokra próbálják terhelni a munkát. "Még egyszer nem fog előfordulni, hogy személyesen a kormányzó végzi el a helyi önkormányzatok helyett a feladatot, mint ahogy az a kommunista jelképek felszámolása során történt" - írta a megyevezető, leszögezve, hogy az ő dolga a pénzek felkutatása és a középületek helyreállításáról való gondoskodás, a természeti csapás okozta károk helyi önkormányzatok általi dokumentálásának a segítése, hogy támogatást lehessen kérni a kormány tartalékalapjából.
Moszkal felszólította a Nagyszőlősi járás érintett településeinek önkormányzatait, hogy még a keddi nap folyamán (Ukrajnában az alkotmányünnep miatt június 27. és 28. munkaszüneti nap) üljenek össze, és döntsenek a jégkárosultaknak kiutalt pénzek elosztásáról, hogy szerdán mindenki hozzájuthasson a számára megállapított összeghez.
A Kárpátalja megyei tanács a múlt héten a jégkárosultak megsegítésére összesen másfél millió hrivnyát utalt ki: egymillió hrivnyát a Nagyszőlősi járás, félmilliót pedig a Huszti járás településeinek. A testület egyúttal Kijevhez fordult, azt kérve, hogy a kormány a tartalékalapjából nyújtson rendkívüli támogatást a kárpátaljai településeken pusztító természeti csapás okozta károk felszámolásához.
A Kárpátalját sújtó jégverés károsultjai ugyanakkor azt kérték, hogy az állam ne pénzzel, hanem építőanyagok kiutalásával segítse a lakóházak helyreállítását. A természeti csapást követően ugyanis a kereskedők a térségben azonnal duplájára emelték a legkeresettebb építőipari cikkek árát.