Gazdaság
Zsugorítanák a feketegazdaságot
Magyar Nemzeti Bank: a hazai intézkedések közül kiemelkedő az online pénztárgépek bevezetése és az EKÁER használata
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára tegnap az M1 aktuális csatornán jelentette be, hogy további intézkedések jönnek a feketegazdaság zsugorítása érdekében. Hornung Ágnes szerint túl sok készpénz van forgalomban, ebben közrejátszik a kevés kártyafelhasználási lehetőség, és hogy a magyar lakosság pénzügyileg még nem tudatos. A Magyar Nemzeti Bank felmérései szerint a készpénz előállítása, tartása a kormányzatnak évi ötszázmilliárd forintba kerül.
Ha az országban európai szintre lehet növelni a készpénzkímélő fizetési módokat, akkor a készpénzforgalom összegét évi 150 milliárd forinttal lehetne csökkenteni. Hornung Ágnes kiemelte: a helyzet javítása érdekében a kormány már döntött a kártyaelfogadó terminálok számának növeléséről. Az államtitkár közölte azt is: a felmérések azt mutatják, hogy Magyarországon az adózással eltöltött idő európai, illetve világviszonylatban is igen magas. A helyzet javítása érdekében 2017-től az adóhatóság tölti majd ki a magánszemélyek személyi jövedelemadó-bevallását, valamint egyszerűsödnek két adónem, a kata és a kiva rendelkezései is.
Tekintve, hogy egyes elemzések szerint a rejtett gazdaság mérete 2003 és 2015 között a GDP 22-25 százaléka (hat-hétezer milliárd forint) körül alakulhatott Magyarországon, a gazdaság fehéredéséből származó potenciális gazdasági hasznok hazánkban is jelentősek lehetnek – derül ki Csomós Balázs és Kreiszné Hudák Emese a Magyar Nemzeti Bank témával kapcsolatos korábbi elemzéséből. A szerzők szerint a hazai intézkedések közül kiemelendő az online pénztárgépek bevezetése, amely elsősorban a vállalati bevételek eltitkolásának megakadályozását segíti elő, de hozzájárulhat a szürke- és a feketefoglalkoztatás visszaszorulásához is. Egyébként a gazdaság fehéredése érdekében számos más intézkedés is született, amelyek segítették a rejtett gazdaság visszaszorítását. Az adóhatósági ellenőrzések hatékonyságát és a lebukás valószínűségét növelő intézkedések elsősorban a vállalati bevételek eltitkolásának megakadályozására irányultak. Idetartozik az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) is, amellyel nyomon követhető az áruk valós útja és megelőzhetők a közúti fuvarozással és áruforgalommal kapcsolatos áfacsalások is. Az ekáer bevezetése több tízmilliárd forinttal növelheti a költségvetés általános forgalmi adóból származó bevételeit.
Javaslatok a „hófehéredés” érdekében
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont-csoport vezérigazgatója az intézet által szervezett minapi konferencián jelentette be, harmincöt javaslatot dolgoztak ki a gazdaság fehérítésére. Az ajánlások a készpénzállomány csökkentését, az elektronikus fizetés kiterjesztését, az adóbeszedés feltételeinek javítását, az igazságosabb közteherviselést, valamint az adófizetéssel, üzleti tevékenységgel és állami szabályozással kapcsolatos átláthatóság megerősítését szolgálják.