Gazdaság

Vizsgálják a magyar adósbesorolást

Hétindító. Kereseti adatokat publikálnak itthon, és kamatdöntő ülést tart a jegybank

Itthon béradatokat közölnek, és a monetáris tanács kamatdöntő ülést tart a héten. A Standard&Poor’s hitelminősítő véleményt mondhat a magyar adósságról. Jackson Hole-ban (jegy)bankár-találkozó kezdődik, amit a piacok árgus szemekkel figyelnek.

Virovácz Péter 20170820
Virovácz Péter: Maradhat az alapkamat (Fotó: Hegedüs Róbert)

A Központi Statisztikai Hivatal kedden közli a júniusi, valamint az első fél évre vonatkozó béradatokat. Az ING Bank várakozása szerint továbbra is fennmarad a dinamikus béremelkedés, és valahol 14 százalék közelében alakulhat a júniusi adat. Virovácz Péter, a pénzintézet vezető elemzője a Magyar Hírlapnak elmondta: a legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy vajon mikor érzékelhető a fogyasztásbővülés érdemi felgyorsulása, ami összhangban lenne a béremelkedés mértékével. Kedden ülésezik az MNB kamatdöntő tanácsa. Az elemző szerint mind az alapkamat, mind a kamatfolyosó változatlan maradhat, és a jegybanki kommentár is a laza monetáris politika tartós fennmaradását hangsúlyozhatja. Péntek este a Standard&Poor’s (S&P) véleményt mondhat a magyar államadós-osztályzatról. Virovácz Péter úgy véli: a kérdés, hogy egyáltalán vizsgálja-e a magyar államadós-besorolást az S&P. A hitelminősítő legutóbb február 24-én vizsgálta Magyarország hosszú és a rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló szuverén kötelezettségeinek „BBB mínusz/A-3” besorolását, amelyet akkor változatlan stabil kilátással megerősített. Ez a második, egyben az utolsó tervezett felülvizsgálat az S&P részéről az idén, az ING számít általános kommentárra, ám változtatásra sem a besorolás, sem a kilátások tekintetében nem lát esélyt.

Csütörtökön kezdődik a Fed által szervezett szokásos éves nemzetközi (jegy)bankár-találkozó az amerikai Jackson Hole-ban. Az 1978 óta megrendezett háromnapos találkozón a világ számos jegybankjának vezetője és több ország pénzügyminisztere is részt vesz. Az idei tanácskozás mottója: „A dinamikus globális növekedés támogatása”. Virovácz Péter szerint ez már csak azért is érdekes, mert egyre többször kerül szóba: vajon a legjelentősebb jegybankok, így a Fed és az Európai Központi Bank (EKB) miként lesz képes úgy feladni a laza monetáris politikát, hogy közben sem a pénzpiac, sem a reálgazdaság ne sérüljön. A piacok ezért különös figyelemmel követik a jegybankárok beszédeit, és próbálnak majd következtetéseket levonni, hogy vajon miként alakulhat a jövőben a monetáris politika. Talán a Fed vezetőitől lehet többre számítani, mivel a Reuters információi szerint Mario Draghi EKB-elnöktől nem várható érdemi bejelentés az euróövezet monetáris politikájával kapcsolatban.

A találkozó mellett persze lesz egy-két érdekesnek tűnő adatközlés is, például az Egyesült Államok fogyasztói bizalmi indexe, ami az elemző szerint továbbra is magas szinten maradhat. Ennek legfőbb oka az igen kedvező munkaerőpiaci helyzet, az emelkedő bérek és a kedvező tőzsdei folyamatok. Hasonlóképpen az euróövezetből is lehet számítani fogyasztói bizalmi indikátorra, valamint a beszerzésimenedzser-index is napvilágot lát. A kérdés: augusztusban is fennmaradt-e a háztartások és a vállalatok eddigi optimizmusa, bár az ING nem lát érdemi okot arra, hogy miért ne maradna töretlen a jó hangulat.

Németországban is az úgynevezett puha indikátorok lesznek fókuszban a héten, hiszen kedden érkezik a ZEW-index, pénteken az Ifo-mutató. A kettő között a különbséget az adja, hogy míg a ZEW háromszáz pénzügyi szakértő várakozásait gyűjti, addig az Ifo hétezer német vállalat megkérdezésén alapul, vagyis utóbbi méri a tényleges üzleti kilátásokat. Az elemző szerint mindkét indikátor esetében némi lefelé mutató korrekció várható, hiszen az elmúlt három hónapban rekordokat döntöttek az indexek.