Gazdaság
Vitanap várható a földeladásokról
A kifüggesztést követően hatvan napjuk van a gazdáknak a licitálásokra

Várhatóan 2020 után megszűnik a jelenlegi támogatási rendszer, a tulajdonjog a hosszú távú beruházásokat segíti (Fotó: Varga Imre)
Jakab István, a Magosz elnöke, az állami földek értékesítésének egyik legfőbb kezdeményezője korábban rámutatott: az európai uniós közös agrárpolitika 2020 után várhatóan megszűnik. Elképzelhető, hogy a következő uniós pénzügyi ciklusban már nem kapnak ekkora mértékű támogatást a gazdálkodók, ezért a mostani támogatási időszakban a pénzeket a lehető leghatékonyabban kell felhasználni. A hosszú távú beruházások megindításához pedig a termőföld tulajdonjoga ad stabilitást. A cél az, hogy a termőföld stabilan és véglegesen kerüljön a magyar gazdák tulajdonába úgy, hogy az adásvétel folyamatának minden szakasza jogilag ellenőrzött keretek között történjen.
Közben élesen bírálták az ellenzéki pártok Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert. Sajtóhírek szerint a miniszter azt mondta: „Nem hiszem, hogy bármelyikük is ezt akarja, hogy ezen a pár százezer hektáron elkezdjünk gazdálkodni, és amikor szocialista kormány van, akkor a szocialista menedzsment lopja szét, amikor fideszes kormány van, akkor a fideszes menedzsment lopja szét.” A Jobbik arra szólította Orbán Viktort és Lázár Jánost, hogy mondjanak tényeket és mutassanak bizonyítékokat arról, hogy kik lopják szét a közvagyont. A Demokratikus Koalíció és az LMP azt követeli, a kancelláriaminiszter tegyen feljelentést, ha a földekhez kapcsolódó bűncselekményekről van tudomása. Az MSZP közleményében tagadta, hogy kormányzásuk idején csökkent volna az állami földvagyon.
Közben az állami földek tervezett eladása miatt parlamenti vitanapot kezdeményezett a három ellenzéki frakció, a szocialisták mellett aláírta tizenhárom jobbikos képviselő és az LMP-frakció öt tagja is.