Gazdaság
Visszaigényelhetnék a szakképzési hozzájárulást a cégek
A feltétel, hogy belépjenek a duális képzésbe
Odrobina László azzal kapcsolatban, hogy már a parlament előtt vannak a szakképzésről szóló, valamint az azzal összefüggő törvények módosításairól szóló kormányjavaslatok, a napilapnak elmondta: az szhj jelenlegi mértéke a szociális hozzájárulási adóalap másfél százaléka. A kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) az oktatók bérköltségeit is elszámolhatják, a saját tanműhelyt működtető vállalatok külön támogatást kapnának a tanműhely fenntartásához, a duális képzésben részt vevő vállalatok pedig fejlesztéseikhez állami támogatásban részesülnének. Utóbbi "nem bürokratikus pályázati rendszeren keresztül", hanem "kvázi normatív alapon" valósulna meg - fogalmazott Odrobina László.
Kiemelte: a tervek szerint fejlesztési támogatásokra évi hét-nyolc milliárd forint juthat. A felsőfokú duális képzésben részt vevő vállalatok összesen kétmilliárd forint támogatásban részesülnének, a kkv-k az oktatók bérköltségeit másfél milliárd forint értékben írhatják le, míg a tanműhelyeket üzemeltető vállalkozások fenntartási költségeire ötszáz millió forintot különítettek el.
A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a szakképzésben tanulók több mint egyharmada érintett a klasszikus értelemben vett duális képzésben, amelyben jelenleg több mint nyolcezer gazdálkodó szervezet vesz részt. Közülük csaknem hétezer tanulószerződés keretében képez tanulókat, míg körülbelül ezer együttműködési megállapodást kötött. A vállalatok által működtetett, kizárólag gyakorlati képzést szolgáló tanműhelyek száma 2010 óta jelentősen, háromszázhuszonkettőre nőtt - ismertette Odrobina László.