Gazdaság

Visszaesést vár Brüsszel is a brit kilépéstől

Az idén és jövőre összesen akár 0,6 százalékkal is alacsonyabb lehet az eurózóna és az EU növekedési üteme annál, mint ami várható lett volna a brit népszavazás nélkül – derül ki az Európai Bizottság friss előrejelzéséből.

Az egy hónapja tartott brit népszavazás után először frissítette makrogazdasági előrejelzését az Európai Bizottság. A szakértők a népszavazás miatt egy enyhébb és egy súlyosabb forgatókönyvet vizsgáltak. Az eurózóna gazdasága eszerint az idén 1,5-1,6 százalékkal bővülhet a korábban várt 1,7 százalékkal szemben, vagyis 2016-ban még nem jelenik meg a Brexit komolyabb gazdasági hatása. Jövőre azonban 1,3-1,5 százalékra lassulhat a bővülés a korábban várt 1,7 százalékkal szemben. Így két év alatt az enyhe forgatókönyv mentén 0,2 százalékkal, a súlyosabb esetben pedig 0,6 százalékponttal lehet alacsonyabb a növekedési ütem a népszavazás előtt vártnál. Hasonló hatása lehet a brit döntésnek az egész EU-ra is, az Egyesült Királyság nélkül számított 27 tagállam növekedése az idén 1,7-1,8 százalék, jövőre pedig 1,4-1,7 százalék lehet.

Brüsszel kiemeli, hogy a népszavazás végeredménye komoly kilengéseket okozott a pénzpiacokon is. Rövid távon ez a bizonytalanság rontja a kilátásokat, mivel egyelőre nincs elegendő információ arról, miként lép ki az Egyesült Királyság az EU-ból, és aztán hogyan alakul a két fél kapcsolata. Az EU szerint a Brexit elsősorban a háztartások fogyasztását és a beruházási döntéseket érintheti negatívan, és a kereskedelemre is hatással lehet.