Gazdaság
Vasutasok pere elmaradt bérükért
Kevesli a szakszervezet a máv által számított átalányt a hétvégi munkáért
Miután a VDSZSZ Szolidaritás februárban jogerősen pert nyert a Szegedi Törvényszéken, a munkáltatónak jelentős összegeket kellene kifizetnie visszamenőlegesen a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott vasutasok részére. A bírósági ítélet értelmében ugyanis a munkáltató nem oszthatja be rendes munkaidőben a készenléti jellegű munkakört betöltő munkavállalókat szombatra, ha az azt követő vasárnap rendes munkaidőben vannak beosztva. Ugyanez fordítva is igaz, amennyiben a szombati munkavégzésre rendes munkaidőben kerül sor, úgy közvetlenül ezután vasárnapi munkavégzésre csak rendkívüli munkaidőben szabad a munkavállalókat beosztani, ráadásul akkor őket a vasárnapi pótlék is megilleti.
A hétvégi munkáért több évre visszamenőlegesen járó összeg természetesen egyénenként változó, a szakszervezet számításai szerint sok esetben elérheti a több százezer forintot is. Ehhez képest a VDSZSZ Szolidaritáshoz arról érkeznek hírek, hogy egy hete a munkáltató „agitátorokkal” járja a szolgálati helyeket, és átalányt kínál fel az érintettek részére, amelynek mértéke százharmincezer forintig terjed. A szakszervezet azt javasolja, a megállapodás aláírása előtt mindenki kérjen részletes elszámolást a munkáltatótól, emellett a Vdszsz.hu honlapon található kalkulátor segítségével az érintettek kiszámíthatják a nekik járó elmaradt munkabért.
A VDSZSZ Szolidaritás a témában sikertelenül kezdeményezett konzultációt a MÁV vezetésével – közölték. A MÁV Zrt. Központi Üzemi Tanácsa pedig kérte, hogy a munkáltató függessze fel az egyéni megállapodások kötését, és „tartózkodjon a jogsértő magatartástól”, ám ezt a munkáltató visszautasította. A szakszervezet véleménye, hogy „minél többen tagadják meg az aláírást, a munkáltató annál inkább rá lesz kényszerítve arra, hogy korrekt elszámolást követően mindenkinek az őt megillető összeget fizesse meg.”
A MÁV Zrt. sajtóosztálya lapunkkal közölte: a vállalat tiszteletben tartja a bíróság egyedi ügyben hozott jogerős döntését. Ezért az ítéletben foglaltak alapján valamennyi, hétvégén is foglalkoztatott, készenléti jellegű munkakört betöltő munkavállalóval megállapodást kíván kötni. Ebben a vasúttársaság vállalja, hogy visszamenőlegesen, átalányjelleggel megfizeti a juttatást azért, hogy senkinek az érdeke ne sérüljön. Tudatták azt is, hogy a munkáltató a jövőben is fenn kívánja tartani a dolgozók számára kedvező foglalkoztatási feltételeket annak ellenére, hogy a határozatban foglalt bírósági jogértelmezés a társaság számára (a gazdálkodására, a foglalkoztatási gyakorlatára) súlyosan hátrányos helyzetet teremtett.